Ukrajinský predstaviteľ načrtol plán pre Krym: vyhnať Rusov a zbúrať Kerčský most

krym

Kyjev, Ukrajina – Najvyšší ukrajinský predstaviteľ v nedeľu načrtol sériu krokov, ktoré vláda v Kyjeve podnikne po tom, ako krajina získa späť kontrolu nad Krymom, vrátane demontáže strategického mosta, ktorý spája zabratý čiernomorský polostrov s Ruskom. (Foto: Twitter/ilustračné foto)

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov predstavil plán v čase, keď sa ukrajinská armáda pripravuje na jarnú protiofenzívu v nádeji, že dosiahne nové rozhodujúce úspechy a ukončí tak ruskú inváziu v plnom rozsahu po viac ako 13 mesiacoch vojny.

Moskva anektovala Krym od Ukrajiny v roku 2014, ale väčšina sveta ho neuznáva ako ruské územie. Budúci štatút polostrova bude kľúčovým prvkom akýchkoľvek rokovaní o ukončení súčasných bojov.

Kremeľ požaduje, aby Ukrajina uznala ruskú zvrchovanosť nad Krymom a uznala ďalšie územné zisky Moskvy ako podmienku mieru. Kyjev vylúčil akékoľvek mierové rokovania s Moskvou, kým ruské jednotky neopustia všetky okupované územia vrátane Krymu.

Danilov navrhol trestné stíhanie Ukrajincov, ktorí pracovali pre Moskvou menovanú administratívu na Kryme, a dodal, že niektorí by čelili trestnému stíhaniu a iní by prišli o štátne dôchodky a nemohli by pracovať v štátnej službe.

Všetci ruskí občania, ktorí sa presťahovali na Krym po roku 2014, by mali byť vyhostení a všetky obchody s nehnuteľnosťami uzavreté pod ruskou vládou by mali byť anulované, napísal Danilov na Facebooku.

V rámci tohto plánu tiež vyzval na demontáž 19 kilometrov dlhého mosta, ktorý Rusko postavilo na Kryme. V októbri most, ktorý je najdlhším v Európe a symbolom dobytia polostrova Moskvou, vážne poškodila bomba umiestnená v nákladnom aute.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Rusko poškodenú časť mosta opravilo a obnovilo tok zásob na Krym, ktorý bol počas vojny kľúčovým uzlom pre ruskú armádu. Moskva z útoku obvinila ukrajinskú vojenskú rozviedku. Kyjev sa k zodpovednosti neprihlásil, ale ukrajinskí predstavitelia sa v minulosti opakovane vyhrážali útokom na most.

Danilov sa tiež vyslovil za premenovanie mesta Sevastopol, ktoré je od 19. storočia hlavnou základňou ruskej čiernomorskej flotily. Povedal, že by sa mohlo nazývať Objekt č. 6, kým ukrajinský parlament nevyberie iný názov, a navrhol Achtiar, podľa dediny, ktorá kedysi stála na mieste, kde je teraz mesto.

Moskvou menovaný šéf Sevastopola Michail Razvozžajev pokrčil plecami nad Danilovovým plánom ako nad „zvráteným“.

„Bolo by nesprávne brať vážne pripomienky chorých ľudí. Treba ich liečiť, a to teraz robí naša armáda,“ povedal Razvožajev ruskej štátnej tlačovej agentúre Tass.

Danilov zverejnil svoj plán v čase, keď sa ukrajinské jednotky pripravovali použiť novo dodané západné zbrane vrátane desiatok bojových tankov na prelomenie ruskej obrany a opätovné dobytie dobytých oblastí v protiofenzíve, ktorá sa očakáva už tento mesiac.

Ruské jednotky sa snažia dobyť kľúčovú ukrajinskú pevnosť Bachmut v rámci svojho úsilia o ovládnutie celej Doneckej provincie, ktorá je súčasťou východného priemyselného srdca Ukrajiny Donbasu. Osemmesačná kampaň o Bachmut je najdlhšou a potenciálne najsmrtonosnejšou bitkou vojny.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Pri najnovších raketových a delostreleckých útokoch Ruska od soboty zahynuli štyria civilisti a 15 ďalších bolo zranených, uviedla ukrajinská armáda. Medzi obeťami sú aj dvaja muži, ktorí zahynuli v nedeľu skoro ráno v severnej Sumskej oblasti pri zásahu nákladného auta s mliekom.

Ukrajinské úrady uviedli, že ruské ostreľovanie zabilo neskôr v nedeľu ďalších šesť civilistov v Kostiantynivke, malom meste v Doneckej oblasti. Ruská paľba tiež poškodila niekoľko obytných budov a zranila osem ľudí, uviedli úrady.

V Ruskom okupovanom Melitopole Moskvou dosadená miestna správa uviedla, že ukrajinská raketová paľba v nedeľu zasiahla lokomotívne depo a poškodila obytnú budovu v južnej časti mesta, pričom zranila šesť civilistov.

Ukrajinskí predstavitelia neprijali priamu zodpovednosť ani za tento útok. Kyjevom vymenovaný starosta Ivan Fedorov však radostne označil výbuchy v lokomotívnom depe za vyvrcholenie „výbušného týždňa pre okupantov“, ktorý v posledných dňoch zahŕňal aj ďalšie zásahy.

Od 24. februára 2022, keď Rusko vtrhlo na Ukrajinu, vojna zničila celé mestá a zabila desaťtisíce ľudí.

Ukrajinský minister športu Vadym Hutsyt, ktorý potvrdil výzvu Kyjeva na zákaz účasti Ruska na olympijských hrách, uviedol, že medzi mŕtvymi je 262 ukrajinských športovcov.

Medzi nimi je aj Vitalij Merinov, štvornásobný majster sveta v kickboxe. Starosta západného mesta Ivano-Frankivsk uviedol, že Merinov, ktorý vstúpil do ukrajinských ozbrojených síl, zomrel v piatok na následky zranení, ktoré utrpel v boji.

One Reply to “Ukrajinský predstaviteľ načrtol plán pre Krym: vyhnať Rusov a zbúrať Kerčský most”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *