Americký a ruský minister si dnes telefonovali: USA vyzvalo občanov v Rusku, aby okamžite opustili krajinu

lavrov

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken telefonicky hovoril so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom. Diskutovali o zatknutí amerického novinára Evana Gerškoviča z denníka The Wall Street Journal. Uviedlo to ruské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa Lavrova bol novinár „prichytený pri pokuse získať tajné informácie a zhromažďovať údaje tvoriace štátne tajomstvo pod zámienkou novinárskeho statusu“, citoval ruské ministerstvo zahraničných vecí denník Kommersant.

Telefonát sa uskutočnil v nedeľu 2. apríla popoludní. Blinken a Lavrov hovorili o zatknutom novinárovi WSJ, ktorého zadržala ruská tajná služba FSB v Jekaterinburgu na Urale. Tajná služba podozrieva novinára, ktorý je občanom USA, zo špionáže. Hrozí mu až 20 rokov väzenia. Podľa informácií na webovej stránke WSJ Gerškovič pokrýva udalosti v Rusku, na Ukrajine a v ďalších štátoch bývalého ZSSR.

Podľa denníka The Wall Street Journal sa Evan Gerškovič domnieval, že jeho telefón bol dlho odpočúvaný.

„Zdôraznila sa neprípustnosť toho, aby predstavitelia Washingtonu a západné médiá vyvolávali rozruch s jasným zámerom dať tomuto prípadu politické zafarbenie,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Biely dom odsúdil zadržanie novinára a vyzval Američanov zdržiavajúcich sa v krajine, aby ju okamžite opustili. Administratíva prezidenta Joea Bidena je v kontakte s rodinou zatknutého novinára, jeho zamestnávateľom a tiež s ruskými orgánmi, uviedla vo vyhlásení hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová. Americký minister zahraničných vecí predtým pre agentúru Reuters uviedol, že USA sú hlboko znepokojené zadržaním novinára.

Zelenskij hovoril s Macronom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uviedol, že hodinu telefonicky hovoril s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Diskutovali o obrannej spolupráci a krokoch na medzinárodnej scéne, uviedol Zelenskyj na Twitteri.

„V hodinovom rozhovore sa účinne diskutovalo o francúzsko-ukrajinskej obrannej interakcii. Podrobne som informoval o situácii na fronte. Preskúmali sme ďalšie kroky na realizáciu mierovej dohody a koordináciu krokov pre nadchádzajúce medzinárodné podujatia,“ napísal Zelenskyj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *