Heger nechce, aby Rusko hraničilo so Slovenskom! Neuveríte, čo riešil v židovskom štáte! Toto nás čaká!

334540862 660435512416737 3152586254073907544 n

Vojna Ruska proti Ukrajine prehĺbila úzke vzťahy Slovenska s Izraelom, keďže Bratislava sa snaží posilniť svoj systém protivzdušnej obrany s pomocou židovského štátu.

„Bezpečnosť je v Európe otázkou číslo jeden“ vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu, povedal slovenský premiér Eduard Heger počas svojej pondelkovej návštevy Izraela v denníku The Jerusalem Post.

„Zaistenie bezpečnosti a ochrany našich občanov je témou číslo jeden. A práve preto je pre nás Izrael veľkým partnerom, pretože obstarávame radarový systém, ktorý nahradí náš starý systém, ktorý sme mali desaťročia, a zabezpečí úplne novú úroveň ochrany nášho vzdušného priestoru,“ povedal.

Slovensko hraničí s Ukrajinou aj Poľskom. Zdieľa obavy väčšiny krajín v Európe, že ak Rusko porazí Ukrajinu, zameria sa na inváziu do ďalších krajín, najmä tých, ktoré boli kedysi súčasťou sovietskeho bloku, píše The Jerusalem Post.

Slovensko kupuje izraelské radarové systémy

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Chyba pri pestovaní uhoriek a paradajok. Mnohí ju v tejto sezóne urobili

Slovensko bolo nervózne už pred vojnou a v marci 2021 vynaložilo 148 miliónov eur na nákup 17 radarových systémov od dcérskej spoločnosti Israel Aerospace Industries (IAI), ELTA Systems, LTD. Tento systém bude dodaný vo februári 2024, aby nahradil zastaraný systém.

Dodávka systému a ruská vojna proti Ukrajine však boli súčasťou diskusie, ktorú Heger viedol s izraelskými predstaviteľmi, ako sú premiér Benjamin Netanjahu, minister zahraničných vecí Eli Cohen a prezident Isaac Herzog.

Vojna na Ukrajine „zmenila atmosféru v Európe,“ vysvetlil Heger.

„Chápeme, že Ukrajinci nebojujú len za svoje územie a svoje hodnoty. Bojujú za naše hodnoty a bezpečnosť, pretože jedno vieme, nechceme, aby Rusko hraničilo so Slovenskom,“ povedal.

„Chápeme, že Ukrajinci nebojujú len za svoje vlastné územie a svoje vlastné hodnoty. Bojujú za naše hodnoty a bezpečnosť, pretože jedno vieme, nechceme, aby Rusko hraničilo so Slovenskom.“ povedal Eduard Heger.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Počuli ste o tejto káva? Je najzdravšia a nejmenej dráždi žalúdok

Nedá sa vylúčiť, že ruský prezident Vladimir Putin si posvieti na Slovensko, vysvetlil s tým, že sa stačí pozrieť na to, ako Putin išiel najprv po Kryme a potom po celej Ukrajine, povedal.

„Podporujeme Ukrajinu v tom, aby získala svoju územnú celistvosť, a preto je veľmi dôležité, aby jej západný svet poskytol všetku potrebnú pomoc vrátane vojenskej,“ povedal.

Heger sa nevyjadril k rozhodnutiu Izraela neposkytnúť Ukrajine obranné zbrane.

„Diskutovali sme vo všeobecnosti o vojne na Ukrajine a ja som vyjadril európsky názor,“ povedal Heger. Podľa neho ide o vojnu, ktorá sa dotýka bezpečnosti Slovenska, Európy a „celého sveta“.

Bezpečnosť je však len jedným z pilierov slovensko-izraelských vzťahov, ktoré sa vo veľkej miere opierajú aj o spoločnú históriu, vďaka ktorej je krajina jedným z podporovateľov Izraela v Európskej únii a na medzinárodnej scéne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *