Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah, ktorý je pravdivý a neohrozuje našu demokraciu

eduard heger demokracia

Dočasný premiér Eduard Heger a lídri krajín ako Česko, Ukrajina, Estónsko či Litva vyzvali veľké digitálne platformy, akou je napríklad aj Facebook, aby robili niečo s dezinformáciami a upravili dosahy tak, aby ľudia videli najviac presné a pravdivé informácie.

„Vážení riaditelia veľkých digitálnych platforiem, obraciame sa na Vás v naliehavej veci a vyzývame Vás, aby ste konali. Demokratické štáty na celom svete bojujú proti dezinformáciám, ktoré podkopávajú náš mier a stabilitu. Bez Vašej spolupráce však tento boj nevyhráme.“ začína list adresovaným sociálnym sieťam.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dajte kartón do koša na odpadky a vyriešte nechutný problém

„Technologické platformy, ako je tá vaša, sa stali virtuálnymi bojiskami a nepriateľské cudzie mocnosti ich zneužívajú na šírenie falošných naratívov, ktoré sú presným opakom spravodajstva založeného na faktoch. Dezinformácie sú jednou z ich najdôležitejších a najúčinnejších zbraní. Vytvárajú a šíria falošné naratívy s cieľom strategicky presadiť nepriateľské ciele.“ pokračujú ďalej v liste.

Od Facebooku chcú, aby tlačili dosah, ktorý je presný a pravdivý

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mravce budú utekať o život. Postriekajte ich niečím, čo má každý doma

„Algoritmy by mali byť dizajnované tak, aby pri propagácii obsahu uprednostňovali presnosť a pravdivosť pred počtom interakcií. Musia byť tiež transparentnejšie. Pravidlá digitálnych platforiem a informácie, ako sa uplatňujú, by mali byť verejné. Je dôležité, aby mala odborná verejnosť bezplatný alebo cenovo dostupný prístup k údajom platforiem s cieľom pochopiť taktiky a techniky manipulatívnych kampaní a nepriateľských aktérov.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *