Vláda ide chrániť zdravie Talianov a zakáže laboratórne pestované potraviny

umele potraviny

V návrhu zákona, ktorý v utorok schválila talianska vláda, bude talianskemu priemyslu zakázané vyrábať laboratórne pestované potraviny a krmivo pre zvieratá.

Konzervatívna vláda prisľúbila, že bude odolávať meniacim sa podmienkam v oblasti výroby potravín v snahe chrániť zdravie Talianov, potravinový a poľnohospodársky sektor krajiny a kultúrne dedičstvo Talianska.

Nový zákon, ktorý podlieha schváleniu parlamentom, by viedol k úplnému zákazu akýchkoľvek potravín vyrobených „z bunkových kultúr alebo tkanív získaných zo stavovcov“, pričom za porušenie by hrozili pokuty až do výšky 60 000 eur.

„Laboratórne výrobky podľa nášho názoru nezaručujú kvalitu, blahobyt a ochranu našej kultúry, našich tradícií,“ povedal Francesco Lollobrigida, vysoký vládny minister vo vláde premiérky Giorgie Meloniovej a spolupracovník Bratov Talianska.

„Nemohli sme neoslavovať spolu s našimi poľnohospodármi opatrenie, ktoré stavia Taliansko do popredia, a to nielen v otázke obrany kvality, čo je pre nás mimoriadne dôležité, ale aj v otázke ochrany spotrebiteľa,“ povedal v utorok Meloni.

„Je to prvé takéto opatrenie na medzinárodnej úrovni. Taliansko je prvou krajinou, ktorá hovorí nie takzvaným syntetickým potravinám a syntetickému mäsu, a to formálnym aktom,“ povedal minister poľnohospodárstva Francesco Lollobrigida. „Veríme, že je to dôležitý výsledok.“

„Zákon pozostáva zo šiestich článkov. Stanovuje zákaz predaja, komercializácie, výroby a dovozu (týchto výrobkov) a samozrejme aj sankcie, ktoré sú pomerne tvrdé pre toho, kto tieto normy poruší,“ dodal Lollobrigida a zdôraznil, že nejde o prenasledovanie, „ale o pevnú vôľu chrániť zdravie občanov“.

Minister zdravotníctva Orazio Schillaci tiež označil návrh zákona za potvrdenie záväzku vlády ponúknuť „maximálnu úroveň ochrany zdravia občanov a ochrany dedičstva nášho národa a našej poľnohospodársko-potravinárskej kultúry, ktorá je založená na stredomorskej strave“.

Meloniho administratíva v tomto sektore konala rýchlo, aby riešila niekoľko vyvíjajúcich sa a kontroverzných politík, ktoré sa vykonávajú na úrovni EÚ. Začiatkom tohto mesiaca vláda zakázala výrobu cestovín z múky z hmyzu a minulý týždeň jej vláda oznámila zámer vydať dekréty, ktoré budú vyžadovať, aby výrobky, ktoré obsahujú hmyz alebo sú z neho vyrobené, mali informačné štítky, na ktorých sa to bude pre spotrebiteľov uvádzať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *