Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do Európy, z Afriky ich prišiel rekord za 4 dni

migracna kriza 2023

Taliansko sa snaží kontrolovať svoje hranice po tom, ako na jeho južné pobrežie v uplynulých dňoch dorazil rekordný počet nelegálnych prisťahovalcov.

Údaje, ktoré zverejnilo ministerstvo vnútra krajiny, odhalili, že od štvrtka sa v Taliansku vylodilo celkovo 6 564 migrantov, pričom 24. marca bolo zaznamenaných 2 814 migrantov, čo je rekordný počet za jeden deň, a tempo príchodov nevykazuje žiadne známky spomalenia.

Najmenej 29 migrantov zahynulo cez víkend po tom, ako sa pri tuniskom pobreží v priebehu niekoľkých hodín potopili dva člny.

V tomto roku už do krajiny na malých člnoch dorazilo takmer 27 000 migrantov, čo je viac ako štvornásobok počtu migrantov za rovnaké obdobie minulého roka, a to napriek snahám konzervatívnej vlády Giorgia Meloniho zastaviť tento prílev. Niektorí obviňujú Meloniovú, že nerobí dosť pre zastavenie migrantov, a medzi ňou a jej koaličným partnerom, lídrom strany Liga Matteom Salvinim, ktorý chce zaviesť prísnejšiu hraničnú politiku, akú sme videli v roku 2019, keď bol predtým ministrom vnútra, údajne existujú trenice.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Talianska vláda obmedzila pomoc, ktorú môžu v Stredozemnom mori poskytovať humanitárne záchranné lode prevádzkované mimovládnymi organizáciami, a obmedzila ich na uskutočnenie jednej záchrannej akcie pred návratom do prístavu. V opačnom prípade môže kapitánovi hroziť väzenie a vysoká pokuta. Odôvodnenie vychádza z nedávnej správy, ktorú zverejnili talianske spravodajské služby a v ktorej sa uvádza, že lode mimovládnych organizácií spôsobujú viac škody ako úžitku, pretože predstavujú príťažlivý faktor pre potenciálnych migrantov z malých lodí, ktorí vedia, že im stačí prekonať polovicu vzdialenosti do Európy, kým požiadajú o pomoc a budú taxíkom dopravení na breh.

Posádku jedného z takýchto plavidiel, MV Louise Michel, ktoré patrí Francúzsku, úrady cez víkend zadržali po tom, ako údajne porušila nové pravidlá.

Starostovia miest teraz vyzývajú vládu, aby poskytla dodatočné finančné prostriedky, keďže miestne orgány majú problém postarať sa o obrovský počet nových príchodzích. Prato Matteo Biffoni nedávno pre talianske noviny Il Giornale povedal, že vláda musí pre miestne orgány vyčleniť až 1 miliardu eur navyše.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

„Hovorím, že na zvládnutie súčasnej situácie by obecný systém potreboval dodatočné zdroje vyčísliteľné na 500 až 600 miliónov eur, ktoré môžu dokonca presiahnuť 1 miliardu eur v prípade, že by sa situácia s príchodom migrantov ďalej zhoršovala,“ povedal Biffoni novinárom.

„Ak budeme pokračovať týmto tempom, do konca roka napočítame 200 000 migrantov, o ktorých sa budeme musieť postarať,“ dodal.

Premiérka Giorgia Meloniová minulý týždeň na samite EÚ v Bruseli vyzvala lídrov EÚ, aby spolupracovali s Talianskom pri riešení krízy, ktorá sa odohráva na jeho južnej hranici.

„Ak tieto problémy nebudeme adekvátne riešiť, riskujeme, že sa spustí bezprecedentná migračná vlna,“ povedala v piatok novinárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *