Horár ukázal trik, ako predĺžiť dobu horenia dreva o niekoľko hodín

krb kurenie drevo
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Drevom sa kúrilo od nepamäti, hoci dnes už na ňom nie sme závislí. Naše byty a domy vykurujeme plynom a ústredným kúrením, elektrickými priamovýhrevnými vykurovacími telesami a dokonca aj podlahovým kúrením.

Nemusíme štiepať štiepky ani štiepať polená, aby sme sa ochránili pred chladom. Väčšinou nám stačí otočiť gombíkom. Ale horiaci krb, voňajúce drevo a praskajúce polená majú veľké čaro. Až tak, že si napriek práci, ktorá je s tým spojená, krby stále zaobstarávame. A v dobe drahých energií môžeme šťastlivcom s krbmi len závidieť.

Drevo horí príliš rýchlo

Ale ani drevo nie je zadarmo. Navyše ho treba naštiepať, naskladať a preniesť z kôlne do domu. Možno vás teda zaujíma, ako spomaliť horenie polien, aby ste ušetrili nielen peniaze, ale aj prácu s tým spojenú.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slováci pozor! V obchodoch nám predávajú potravinu, ktorá obsahuje vírus

Jedným z dôvodov, prečo drevo horí príliš rýchlo, je, že je príliš suché. Odporúčaná vlhkosť je 15 až 20 %. Tým sa síce spomalí čas horenia, ale polená nevyschnú.

Ďalším dôvodom môže byť, že namiesto tvrdého dreva spaľujete príliš mäkké ihličnaté drevo. Polená z tvrdého dreva horia oveľa dlhšie.

Zbavte oheň kyslíka

Dôležité je aj to, aby sa k ohňu nedostalo príliš veľa vzduchu. Ak váš komín dobre ťahá, prispieva to k rýchlemu horeniu dreva. Kyslík je pri zakladaní ohňa dôležitý, ale keď sa oheň rozhorí a ste si istí, že nezhasne, zatvorte vzduchové klapky. Zníži sa tým prievan a prívod vzduchu a oheň sa spomalí. V skutočnosti, ak mu dovolíte používať toľko kyslíka, koľko chce, spotrebuje všetko prítomné drevo v rekordne krátkom čase.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Pridajte k vajíčkam, keď sa varia. Olúpete ich potom veľmi ľahko

Oheň zakladajte metódou zhora nadol, nie naopak. To znamená, že do ohniska najskôr naskladáte väčšie polená, potom stredné polená, potom triesky a nakoniec noviny. A možno aj nejaké ekologické podpaľovače. Týmto spôsobom sa podstatne predĺži čas horenia spodných polien.

Ušetrite noc pomocou brikiet

Namiesto dreva môžete v krbe používať brikety. V krbe môžete použiť aj drevené brikety. Sú lacné a nemusíte ich štiepať ani sušiť. Majú veľmi dlhý čas horenia a dokážu udržať oheň v chode aj cez noc. Sú vhodné aj na podpaľovanie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako skontrolovať či je vajce pokazené? Stačí vám pohár s vodou

Najekonomickejšie a najefektívnejšie využitie drevených brikiet sa však dosiahne len vtedy, keď je prívod vzduchu do krbu úplne uzavretý. Popol z týchto drevených brikiet je vďaka obsahu draslíka vhodný ako hnojivo do záhrad. Rašelinové brikety udržia teplo cez noc ešte dlhšie ako drevené brikety.

Súrodencami brikiet sú drevené pelety, ktoré sú tiež ekonomickým spôsobom vykurovania. Aby ste však mohli kúriť peletami, museli by ste si zaobstarať špeciálne peletové kachle.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *