• 3 júna, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z celého sveta, aby vydali vyhlásenie vyzývajúce na zastavenie nepriateľských akcií.

V prejave na stretnutí v rámci dialógu Šangri-La o obrane v Singapure sa Prabowo podelil o svoj viacbodový plán, ktorý by zahŕňal prímerie a vytvorenie demilitarizovanej zóny, pričom Rusko aj Ukrajina by sa stiahli 15 km (takmer 10 míľ) od svojich predsunutých pozícií.

Minister obrany zdôraznil, že demilitarizovanú zónu by mali monitorovať mierové sily OSN. Okrem toho navrhol uskutočniť na spornom území referendum pod záštitou OSN, aby sa objektívne zistilo želanie väčšiny obyvateľov. Nešpecifikoval regióny, o ktorých hovoril.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

„Navrhujem, aby sa v rámci dialógu v Šangri-La našiel spôsob… dobrovoľného vyhlásenia, ktorým by sa Ukrajina aj Rusko vyzvali, aby okamžite začali rokovania o mieri,“ povedal Prabowo.

Počas tej istej panelovej diskusie Josep Borrell, vysoký predstaviteľ a podpredseda Európskej komisie, pripustil, že ukončenie vojenskej podpory Ukrajine by viedlo k rýchlemu ukončeniu vojny. Varoval však pred takýmto krokom, pretože by mohol viesť k narušeniu suverenity krajiny vonkajšou silou.

„Musíme Ukrajine priniesť mier,“ ale musí to byť „spravodlivý mier, nie mier kapitulácie,“ povedal Borrell, keď komentoval indonézsky návrh.

Indonézska mierová iniciatíva nadväzuje na minuloročnú návštevu prezidenta Joka Widoda v Moskve a Kyjeve, počas ktorej ponúkol sprostredkovanie mierových rokovaní medzi oboma lídrami. Prezident Widodo, ktorý v tom čase predsedal skupine veľkých ekonomík G20, vyjadril ochotu pôsobiť ako mierový sprostredkovateľ.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Napriek tomu, že Indonézia hlasovala za rezolúciu OSN odsudzujúcu ruskú ofenzívu na Ukrajine, zdržala sa uvalenia hospodárskych sankcií na Moskvu.

Vo februári tohto roka Čína tiež predložila 12-bodový mierový plán pre Ukrajinu. V dokumente sa do veľkej miery zopakovali stanoviská Pekingu ku konfliktu na Ukrajine, pričom sa zdôraznil význam dialógu, rešpektovanie územnej suverenity všetkých národov a ukončenie hospodárskych sankcií. V pláne sa všetky zúčastnené strany vyzývajú, aby sa vyhli akejkoľvek eskalácii zahŕňajúcej jadrové zbrane. Pozoruhodné však je, že sa v ňom nenavrhovalo ani nenavrhuje stiahnutie ruských síl z regiónu.

Podobné články

Zelenský: Existuje veľké riziko, že na Rusko zostaneme sami

Zelenský: Existuje veľké riziko, že na…

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varuje, že…
Šéf vagnerovcov Prigožin zomrel v lietadle, ktoré sa zrútilo

Šéf vagnerovcov Prigožin zomrel v lietadle,…

Šéf vagnerovcov Prigožin mal byť medzi…
Obrovská spoločnosť z Ukrajiny prichádza na Slovensko. Veľmi pomôže Ukrajincom

Obrovská spoločnosť z Ukrajiny prichádza na…

Ukrajinská doručovacia spoločnosť Nova Post si…
Ukrajinu nepozvali na dôležitý summit G20 v Indii, lebo ju nebudú riešiť. Rusko pozvali

Ukrajinu nepozvali na dôležitý summit G20…

Indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar…
Rusko bude rokovať o mierových rokovaniach o Ukrajine s partnermi z BRICS

Rusko bude rokovať o mierových rokovaniach…

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *