Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z celého sveta, aby vydali vyhlásenie vyzývajúce na zastavenie nepriateľských akcií.
V prejave na stretnutí v rámci dialógu Šangri-La o obrane v Singapure sa Prabowo podelil o svoj viacbodový plán, ktorý by zahŕňal prímerie a vytvorenie demilitarizovanej zóny, pričom Rusko aj Ukrajina by sa stiahli 15 km (takmer 10 míľ) od svojich predsunutých pozícií.
Minister obrany zdôraznil, že demilitarizovanú zónu by mali monitorovať mierové sily OSN. Okrem toho navrhol uskutočniť na spornom území referendum pod záštitou OSN, aby sa objektívne zistilo želanie väčšiny obyvateľov. Nešpecifikoval regióny, o ktorých hovoril.
„Navrhujem, aby sa v rámci dialógu v Šangri-La našiel spôsob… dobrovoľného vyhlásenia, ktorým by sa Ukrajina aj Rusko vyzvali, aby okamžite začali rokovania o mieri,“ povedal Prabowo.
Počas tej istej panelovej diskusie Josep Borrell, vysoký predstaviteľ a podpredseda Európskej komisie, pripustil, že ukončenie vojenskej podpory Ukrajine by viedlo k rýchlemu ukončeniu vojny. Varoval však pred takýmto krokom, pretože by mohol viesť k narušeniu suverenity krajiny vonkajšou silou.
„Musíme Ukrajine priniesť mier,“ ale musí to byť „spravodlivý mier, nie mier kapitulácie,“ povedal Borrell, keď komentoval indonézsky návrh.
Indonézska mierová iniciatíva nadväzuje na minuloročnú návštevu prezidenta Joka Widoda v Moskve a Kyjeve, počas ktorej ponúkol sprostredkovanie mierových rokovaní medzi oboma lídrami. Prezident Widodo, ktorý v tom čase predsedal skupine veľkých ekonomík G20, vyjadril ochotu pôsobiť ako mierový sprostredkovateľ.
Napriek tomu, že Indonézia hlasovala za rezolúciu OSN odsudzujúcu ruskú ofenzívu na Ukrajine, zdržala sa uvalenia hospodárskych sankcií na Moskvu.
Vo februári tohto roka Čína tiež predložila 12-bodový mierový plán pre Ukrajinu. V dokumente sa do veľkej miery zopakovali stanoviská Pekingu ku konfliktu na Ukrajine, pričom sa zdôraznil význam dialógu, rešpektovanie územnej suverenity všetkých národov a ukončenie hospodárskych sankcií. V pláne sa všetky zúčastnené strany vyzývajú, aby sa vyhli akejkoľvek eskalácii zahŕňajúcej jadrové zbrane. Pozoruhodné však je, že sa v ňom nenavrhovalo ani nenavrhuje stiahnutie ruských síl z regiónu.