Jahody sú pre mnohých symbolom leta. Ich sladká chuť, výrazná vôňa a sviežosť z nich robia ideálne ovocie na dezerty, raňajky či osviežujúce šaláty. Ich nevýhodou je však krátka trvanlivosť. Ak chcete predĺžiť ich čerstvosť a zabrániť predčasnému kazeniu, oplatí sa poznať zopár jednoduchých, ale účinných trikov.
Ako spoznať kvalitné jahody: Na čo si dať pozor pri výbere
Pri kúpe jahôd je dôležité uvedomiť si, že na rozdiel od banánov či citrusov jahody po zbere už nedozrievajú. To znamená, že zelenkasté alebo bledé plody doma „nedozrejú“ – zostanú bez výraznej chuti. Siahajte preto po jahodách s jednotne červenou farbou, ktoré pôsobia sviežo a majú pevnú štruktúru.
Vyhýbajte sa mäkkým, prezretým alebo mechanicky poškodeným plodom. Nielenže rýchlejšie podliehajú skaze, ale môžu „nakaziť“ plesňou aj ostatné jahody v balení. Dôležitým indikátorom čerstvosti je aj stopka – ak je zelená a svieža, plody boli zrejme čerstvo zozbierané. Hnedá alebo zoschnutá stopka naznačuje, že jahody už nejaký čas ležia – či už v obchode, alebo na slnku.
Skladovanie jahôd: Vyhnite sa bežným chybám
Bežnou chybou je umývanie jahôd hneď po prinesení domov. Vlhkosť totiž vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní. Ak však jahody potrebujete očistiť, najlepšie je ich krátko prepláchnuť vo vode s prídavkom vínneho alebo jablčného octu (v pomere 1:3). Tento roztok pôsobí antibakteriálne a môže znížiť riziko rýchleho kazenia.
Následne jahody dôkladne osušte a uložte ich v jednej vrstve do plytkej nádoby vystlanej papierovou kuchynskou utierkou, ktorá absorbuje zvyšnú vlhkosť. Nezakrývajte ich nepriedušne – ideálne sú nádoby s vetraním, papierové alebo drevené obaly. Plastové nádoby bez ventilácie či uzatvárateľné sáčky môžu urýchliť vznik plesní.
Správna teplota a menej známa metóda s medom
Jahody skladujte v chladničke, aby si zachovali svoju pevnosť a sviežosť. Dôležité je, aby ste pred uskladnením neodstraňovali stopky – na ich mieste sú totiž jahody najnáchylnejšie na napadnutie plesňou a baktériami.
Zaujímavou metódou, ktorú pozná len málokto, je krátke namočenie jahôd do medového roztoku (1 lyžica medu na 1 pohár vlažnej vody). Med má prirodzené antibakteriálne účinky a môže predĺžiť čerstvosť ovocia o 1 až 2 dni.