Podobne ako iné ovocie, aj banány dozrievajú aj po zbere. Zdá sa však, že banány prechádzajú týmto procesom rýchlejšie. Včera sme ich kúpili ešte trochu zelené, dnes sú žlté a zajtra začnú hnednúť.
A prezreté banány s hnedými škvrnami alebo hnedou šupkou nie sú ani zďaleka také chutné. Sú trochu mútne, múčnaté a presladené.
Nie že by sa nedali použiť do rôznych dezertov, pudingov a smoothies. Túto formu majú dokonca najradšej. Ale na priamu konzumáciu, keď si banán len olúpeme na desiatu, nás už zvyčajne nelákajú.
Ako spomaliť proces dozrievania
Existuje nejaký spôsob, ako tento proces spomaliť? Určite môže, len musíte vedieť, ako na to. Každé ovocie prirodzene vylučuje plyn etylén. Ten je zodpovedný nielen za jeho dozrievanie, ale aj za dozrievanie ostatných druhov ovocia v okolí. Banány ho však vylučujú viac, a to najmä z koncov stopiek.
Túto skutočnosť však môžete využiť aj vtedy, ak máte napríklad paradajky, ktoré nie sú zrelé. Dajte ich na niekoľko dní do uzavretého vrecka spolu s banánom. Vďaka nemu už budú vaše zelené paradajky červené.
Banány nepatria do misky
Ak však chcete dozrievanie spomaliť, banány držte ďalej od iného ovocia. Ak máte stojan, zaveste ich naň. Ich stonky budú na vzduchu a etylén sa bude vylučovať do priestoru. Bude sa tak s väčšou pravdepodobnosťou šíriť preč od ovocia, ktoré bude mať zase lepší prístup ku kyslíku.
Zabaliť ich do fólie
Najlepší výsledok však dosiahnete, ak banány od seba oddelíte a každý jednotlivý koniec zabalíte do fólie. Pevne, aby plyn nemohol uniknúť do okolia. Uskutočnil sa aj pokus, či je na tento účel vhodnejšia potravinárska fólia, ale hliníková fólia poskytla lepšie výsledky.
Nebaľte celý trs, banány zabaľte jednotlivo. Môže sa stať, že jeden plod vylučuje viac etylénu ako ostatné a môže spôsobiť rýchlejšie dozrievanie všetkých spolusediacich. Takisto by sa fólia ťažšie utiahla.
Test si urobte sami.
Ak budete mať doma viac banánov, napríklad po Mikulášovi, môžete si urobiť malý test, ako to robia sami Japonci. Nechajte jeden trs banánov ležať na mieste. Stopky ďalšieho zabaľte potravinovou fóliou a posledný rozdeľte na jednotlivé kúsky a koniec každého z nich zabaľte fóliou.
Po niekoľkých dňoch uvidíte, že jednotlivé banány zhnednú najrýchlejšie. Tie zabalené vo fólii už vykazujú určité počiatočné sfarbenie a najlepšie sa bude dariť jednotlivým banánom z fólie. Vydržia čerstvé až 10 dní.
Zrelé banány, ktoré nestihnete zjesť, skladujte v chladničke. Šupka môže v chlade zhnednúť, ale na chuť to nebude mať vplyv a vnútri zostanú čerstvé.