Zbavte sa vodného kameňa v kanvici týmto rýchlim trikom

kanvica

Kanvica je jedným zo spotrebičov, ktoré počas jesennej a zimnej sezóny pracujú takmer nepretržite. Vo vnútri kanvice sa môže usadzovať vodný kameň, najmä ak máte doma tvrdú vodu. To má vplyv nielen na chuť nápoja, ale aj na účty, keďže nečistá kanvica spotrebuje podstatne viac energie.

Tvrdá voda je problémom v mnohých poľských domácnostiach. Jej výsledkom sú usadeniny vodného kameňa na armatúrach, keramike a v kanvici. S tou sa zaobchádza trochu nedbalo a väčšina z nás zabúda, že tento spotrebič je potrebné čistiť.

Silná vrstva vodného kameňa v kanvici spôsobuje, že spotrebič sa zohrieva oveľa pomalšie, a tým spotrebuje viac elektrickej energie. Prečo? Vysvetľujeme.

Vodný kameň sa usadzuje na vykurovacom telese kanvice. Ako ho odstrániť?

Či už varíte vodu raz za čas, alebo pijete niekoľko čajov denne, rýchlovarná kanvica je jedným zo spotrebičov, ktoré potrebujú pravidelné čistenie. Pri varení vody sa z nej vyzrážajú ióny vápnika a horčíka, ktoré sa usadzujú na dne a vytvárajú vodný kameň, ktorý sa ťažko odstraňuje.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nalejte do kanvice a zapnite ju. Vodný kameň zmizne sám

Nie je to len estetický problém, ale aj chuťový. Usadeniny doslova kazia chuť vody, takže pitie čaju je menej príjemné. Ako zdôrazňujú odborníci, vodný kameň v kanvici prispieva k častejším poruchám spotrebiča, pretože znečistené prvky sa zohrievajú oveľa dlhšie ako čisté, kanvica zostáva dlhšie zapnutá a spotrebuje viac elektrickej energie.

Odstraňovanie vodného kameňa z kanvice je našťastie jednoduché a nevyžaduje si žiadne drhnutie. Jediné, čo musíte urobiť, je naliať 1/2 šálky octu a 1/2 šálky vody. Celé by to malo byť prevarené. Ocot odstráni vodný kameň aj usadeniny. Po prevarení by sa mal roztok vyliať do odtoku. Týmto spôsobom sa zbavíte nečistôt aj nepríjemného zápachu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ľudia si začínajú doma dávať drevené uhlie. Rieši im to otravný problém

Nalejte ho do kanvice. Bude ako nová

Namiesto octu môžete použiť kyselinu citrónovú. Posypte ňou dno horúcej kanvice a potom pridajte 1/3 šálky vody. Roztok nechajte odstáť aspoň 5 minút a potom kanvicu opláchnite. Po vodnom kameni by nemalo zostať ani stopy. Ak nemáte doma kyslú smotanu, použite citrónovú šťavu. Stačí ju rozmiešať v malom množstve vody a odvápňovač naliať do horúcej kanvice. To stačí na to, aby ste svojmu spotrebiču prinavrátili jeho bývalú slávu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *