Rusi financujú Maďarom elektráreň. Tí sa stávajú sebestačnými

paks 2

Maďarsko bude môcť prestať dovážať elektrickú energiu a možno ju aj začať vyvážať do susedných krajín po spustení nových blokov jadrovej elektrárne (JE) Paks, známej aj ako Paks-2.

„Po spustení ďalších dvoch blokov, každý s výkonom 1 200 megawattov, bude možné zastaviť dovoz energie,“ uviedol šéf úradu Pál Kovacs a dodal, že Maďarsko už má synchronizované energetické siete so siedmimi susednými krajinami.

Okrem toho pracovníci JE Paks začali prípravné práce na predĺžení životnosti štyroch prevádzkovaných blokov do polovice 50. rokov, pričom pôvodne mala byť ich životnosť 30 rokov, uviedol Kovacs. Konečné rozhodnutie v tejto otázke prijme maďarský úrad pre atómovú energiu, ale predpokladá sa, že projekt sa už bude realizovať, dodal.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Budapešť zároveň plánuje zastaviť prevádzku uhoľnej elektrárne, ktorá sa nachádza v údolí pohoria Matra, už v roku 2025, keďže „je zastaraná a výrazne znečisťuje životné prostredie“, povedal Kovacs pre Sputnik.

V tejto súvislosti tiež zdôraznil, že JE Paks by sa v budúcnosti mohla ďalej rozširovať vzhľadom na to, že Maďarsko sa zaviazalo k stratégii dekarbonizácie EÚ a jedinou možnou alternatívou obnoviteľnej energie je jadrová energia. Na rozdiel od solárnej a veternej energie sa jadrová energia, hoci je nízkouhlíková, môže vyrábať v dostatočnom množstve počas celého roka, zdôraznil.

Jediná maďarská jadrová elektráreň Paks vyrába približne tretinu všetkej elektrickej energie v krajine, pričom sa očakáva, že tento podiel sa po plánovanom uvedení dvoch nových blokov JE do prevádzky ešte zvýši. Maďarské vedenie opakovane zdôraznilo, že jadrová energia je spôsob, ako zabezpečiť energetickú bezpečnosť krajiny.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Štyri bloky 500-megawattovej JE Paks boli postavené v rokoch 1982 až 1987 a ich 30-ročná prevádzková životnosť bola v rokoch 2012 až 2017 predĺžená o 20 rokov, čo umožní ich odstavenie v rokoch 2032 až 2037.

Koncom roka 2014 Rusko a Maďarsko podpísali dohodu o výstavbe ďalších dvoch moderných reaktorov. Strany sa dohodli, že Rusko poskytne na financovanie výstavby týchto blokov úver vo výške 10,6 mld. Ruská štátna jadrová korporácia Rosatom vo februári uviedla, že výstavba by sa mala začať v roku 2024.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *