Je to tu: Ak prekročíte rýchlosť, vezmú vám auto a štát ho predá. Slováci zbystrite

pexels jeshootscom 451590
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Dlho sa o tom špekulovalo a dlho to vyzeralo, že niečo také nebude nikdy schválené. Napriek tomu bola táto myšlienka uvedená do praxe. A to taká, že ak sa niekto pohybuje na cestách príliš rýchlo, nebude to riešiť len pokutou alebo nejakými bodmi, ale jeho auto mu bude zabavené, a to natrvalo.

Tvrdý prístup k turistom

Susedné Rakúsko bolo prvou krajinou v Európe, ktorá prijala tento prísny zákon, čo by malo veľmi zaujímať aj Slovákov, ktorí do tejto krajiny často cestujú na nákupy či za prácou, alebo cez ňu prechádzajú, keď smerujú napríklad do Chorvátska.

Toto opatrenie sa vzťahuje aj na turistov. Tí nesmú počítať so žiadnymi výnimkami a už teraz existujú obavy, že strážcovia zákona sa môžu zamerať najmä na nich. Potom sa niekde nerozvážne zrýchlite, zastavia vás a ste o auto kratší.

Zákon vstúpi do platnosti 1. marca 2024 a odteraz budú môcť byť vodiči za závažné priestupky, ktoré sú v Rakúsku naozaj mastné, nielen tvrdo pokutovaní alebo im bude odobratý vodičský preukaz, ale pôjde im aj samotné auto, ako uvádza Bild.de.

A aké sú kritické hranice, pri ktorých sa bude zasahovať s takou prísnosťou? V obci je to ešte relatívne bez rizika, pretože tam by ste museli prekročiť povolenú rýchlosť o 60 kilometrov za hodinu, čo je pomerne veľa. V obci by ste zvyčajne museli prekročiť stovku, čo väčšina ľudí nerobí.

Auto sa bude dražiť

Dávajte si však pozor na obchvatoch alebo diaľniciach, tam vám to môže prejsť oveľa ľahšie, najmä ak zabudnete, že nie ste v Nemecku, ale v Rakúsku. V oboch krajinách sa hovorí rovnakým jazykom, ale ich prístup k premávke nemôže byť odlišnejší.

Na mnohých úsekoch rakúskych diaľnic je totiž rýchlosť spomalená na 100 kilometrov za hodinu z ekologických dôvodov. Na takomto úseku môžete ísť o 70 kilometrov za hodinu rýchlejšie a doslova prídete o všetko vrátane svojho auta.

Pravdou však je, že tieto obmedzenia sú akýmsi predstupňom k definitívnemu záberu. O auto síce prídete na mieste, ale o veci potom musí do 14 dní rozhodnúť príslušný orgán. Ten môže auto buď vrátiť pôvodnému majiteľovi, alebo ho definitívne zabaviť a určiť na predaj, uvádza Blick.ch.

Ľudia, ktorí jazdia na diaľnici o 90 kilometrov za hodinu rýchlejšie, alebo tí, ktorí sa opakovane dopustili priestupku, majú vraj definitívny počet. Zabavené auto sa potom predá v aukcii a peniaze dostane štát a obec, v rámci ktorej došlo k zabaveniu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *