Americký prezident Donald Trump uskutočnil telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Podľa Trumpa šlo o „dlhý a vysoko produktívny“ dialóg, v ktorom sa venovali témam ako situácia na Ukrajine, Blízky východ a dokonca aj otázky umelej inteligencie. Informovala o tom britská stanica BBC.
Hlavná téma: Ukrajinská vojna
Trump zdôraznil, že obaja prezidenti sa zhodli na potrebe ukončenia konfliktu na Ukrajine a vyhnutiu sa ďalším stratám na životoch. Podľa jeho slov chcú „zamedziť miliónom úmrtí, ktoré sa dejú počas vojny Ruska s Ukrajinou“.
Ďalším krokom má byť priame rokovanie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Dohodli sme sa tiež, že naše tímy začnú okamžite rokovať a začneme tým, že zavoláme ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby sme ho informovali o tomto rozhovore, čo urobím hneď teraz,“ vyhlásil Trump.
Podľa informácií CNN trval rozhovor medzi Trumpom a Putinom takmer 90 minút. Ide o prvý priamy kontakt medzi ruským a americkým lídrom od februára 2022, keď Rusko podniklo inváziu na Ukrajinu.
Reakcia Kyjeva: Zelenskyj v kontakte s Trumpom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následne telefonoval s Trumpom o možnostiach mierového riešenia a bezpečnostnej spolupráce medzi USA a Ukrajinou. Diskutovali o možnostiach technologickej spolupráce a o príprave nového dokumentu týkajúceho sa bezpečnosti a hospodárskeho partnerstva.
„Hovorili sme o možnostiach dosiahnutia mieru, diskutovali o našej pripravenosti spolupracovať… a o technologických možnostiach Ukrajiny,“ napísal Zelenskyj na platforme X.
Ukrajinský líder ocenil Trumpovu angažovanosť a vyzdvihol spoločný cieľ – zastaviť ruskú agresiu a zabezpečiť trvalý mier.
Stanovisko USA: NATO a budúcnosť Ukrajiny
Medzitým americký minister obrany Pete Hegseth na stretnutí Kontaktnej skupiny na obranu Ukrajiny v Bruseli varoval, že úplné obnovenie územnej integrity Ukrajiny spred roka 2014 je „nereálny cieľ“. Podľa neho by pokračovanie boja o tieto územia mohlo vojnu len predĺžiť a priniesť ďalšie obete.
Hegseth tiež zdôraznil, že USA neplánujú vyslať vojakov na Ukrajinu v rámci žiadnej dohody o bezpečnostných zárukách. „Aby bolo jasné, že súčasťou akejkoľvek bezpečnostnej záruky nebude nasadenie amerických vojsk na Ukrajine,“ vyhlásil minister.
Washington však podporuje myšlienku silnej a nezávislej Ukrajiny a vyzýva európskych spojencov na intenzívnejšiu podporu Kyjeva. Podľa Hegsetha by mala Európa prevziať väčšiu zodpovednosť za pomoc Ukrajine, vrátane vojenskej aj humanitárnej podpory.
V skratke
Washington žiada Európu, aby prevzala väčšiu zodpovednosť za podporu Ukrajiny.
Trump a Putin absolvovali 90-minútový telefonát, v ktorom sa venovali Ukrajine a globálnej bezpečnosti.
Trump zdôraznil potrebu ukončenia vojny a vyhnutiu sa ďalším obetiam.
Zelenskyj a Trump následne rokovali o bezpečnostnej a ekonomickej spolupráci medzi USA a Ukrajinou.
Americký minister obrany vyhlásil, že návrat k hraniciam Ukrajiny spred roka 2014 je „nereálny“ a že USA nevyšlú na Ukrajinu vojakov.