Jedlú sódu si nasypte na noc do topánok. Ráno ostanete prekvapený

soda topanky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Nepríjemný zápach nôh je problém, s ktorým sa stretáva mnoho ľudí. Tento jav je spôsobený prítomnosťou baktérií na koži nôh, ktoré sa živia potom a odumretými kožnými bunkami. (foto: plenum.sk)

Zápach však môže byť aj príznakom plesňovej infekcie, ktorá vyžaduje správnu liečbu. Riziko zápachu nôh sa zvyšuje u starších ľudí, diabetikov a ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, keďže títo ľudia majú často oslabený krvný obeh v dolných končatinách.

Existuje viacero účinných metód, ktoré pomôžu udržať nohy čisté a bez zápachu. Niektoré z nich zahŕňajú použitie dostupných domácich prostriedkov, iné zas odporúčania na starostlivosť o obuv. Prinášame prehľad osvedčených spôsobov, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Skúsený záhradkár prezradil zázračné hnojivo pre jahody. Budete mať veľkú a sladkú úrodu
topanky jedla soda

1. Použitie antiperspirantu

Jednoduché a účinné riešenie – klasický antiperspirant, ktorý používate na podpazušie, môžete aplikovať aj na nohy. Pomáha znížiť potenie a predchádzať tak šíreniu baktérií.

2. Vysušenie fénom

Po sprchovaní nohy dôkladne osušte fénom nastaveným na najnižšiu teplotu. Tento krok je užitočný najmä pre tých, ktorí majú sklony k plesniam nôh alebo nechtov, pretože znižuje vlhkosť, kde sa baktérie a plesne môžu množiť.

3. Namočenie v čiernom čaji

Čierny čaj obsahuje triesloviny, ktoré dokážu efektívne ničiť baktérie a znižovať potenie. Stačí zaliať dva čajové vrecká pol litrom horúcej vody, čaj nechať vychladnúť a nohy do neho namočiť na 30 minút.

4. Octový kúpeľ s tymianovým olejom

Zmiešajte šálku octu s teplou vodou a pridajte pár kvapiek tymianového oleja, ktorý má silné dezinfekčné účinky. Táto kúra pomáha ničiť baktérie a neutralizovať zápach, no nie je vhodná, ak máte rany na nohách.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Koľko vajec denne je zdravé pre náš organizmus?

5. Použitie levanduľového oleja

Levanduľový olej pôsobí antibakteriálne a zároveň príjemne vonia. Pred spaním naneste niekoľko kvapiek oleja na nohy, jemne vmasírujte a obujte ponožky. Je však dôležité najskôr olej vyskúšať na malej časti pokožky.

6. Prírodný púder

Pred obutím si nohy posypte mastencom, ktorý absorbuje vlhkosť a eliminuje zápach. Alternatívne môžete použiť sódu bikarbónu alebo kukuričný škrob.

7. Pravidelná výmena ponožiek a striedanie topánok

Na udržanie čistoty je dobré vymieňať ponožky aspoň raz denne a topánky striedať, aby mali dostatok času na vysušenie.

8. Pravidelná starostlivosť o obuv

Pokiaľ sa dajú vaše tenisky prať, skúste ich vyprať aspoň raz mesačne. Obuv skladujte na suchom mieste a pre odstránenie zápachu môžete vyskúšať aj mačacie stelivo v starej ponožke.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Odplašte holuby z vašej záhrady či balkóna. Stačí tam umiestniť toto

9. Využitie jedlej sódy

Na rýchle odstránenie zápachu môže pomôcť aj obyčajná jedlá sóda. Nasypte ju do topánok, nechajte pôsobiť cez noc a ráno ju dôkladne vytraste.

V skratke

Zápach nôh môže byť spôsobený baktériami a plesňami, ktoré sa množia vo vlhkom prostredí. Riešením je udržiavať nohy a obuv suché, pravidelne používať antiperspirant, prírodné oleje alebo čajové kúpele, ktoré znižujú potenie a neutralizujú zápach. Udržiavajte čistotu a striedajte topánky, aby ste minimalizovali možnosť vzniku zápachu a podporili zdravie nôh.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *