Na prvý pohľad pripomína paradajku, no vo vnútri sa skrýva jedinečná chuť a bohatstvo vitamínov.
Kaki, tropické ovocie s jasne oranžovou farbou, pochádza zo subtropických oblastí Ázie a Ameriky. V Poľsku sa tento sladký ovocný poklad rýchlo stáva súčasťou jedálničkov, a to nielen vďaka svojej chuti, ale aj zdraviu prospešným vlastnostiam.
Kaki je tiež známe pod názvami ako persimóna, ovocie šaron alebo čínska slivka. Na pulty poľských obchodov sa najčastejšie dostáva z Číny či stredomorských krajín, kde je jeho pestovanie najrozšírenejšie.
Nutričné hodnoty a výživové benefity kaki
Kaki je skutočnou pokladnicou živín. Obsahuje významné množstvo vitamínov C a A, beta-karotén, lykopén, zeaxantín, luteín a kryptoxantín, ktoré podporujú zdravie očí, pokožky a celkovej imunity. Tento exotický plod je zároveň dobrým zdrojom minerálov ako železo, fosfor, draslík, mangán a vápnik.
Jednou z veľkých výhod kaki je jeho nízka kalorická hodnota. So 70 kalóriami na 100 gramov je ideálnou voľbou pre tých, ktorí dbajú na zdravú líniu. Okrem toho má nízky glykemický index, čo znamená, že po konzumácii nedochádza k prudkému zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Vysoký obsah vlákniny zas pomáha tráveniu a môže byť vhodný pre ľudí s tráviacimi ťažkosťami.
Antioxidanty a podpora imunity
Kaki je výnimočné aj pre svoje antioxidačné účinky, ktoré chránia pokožku pred predčasným starnutím a pomáhajú udržiavať jej pružnosť a zdravý vzhľad. Okrem toho posilňuje imunitný systém a znižuje riziko zápalových ochorení. Pravidelná konzumácia kaki môže prispieť k zníženiu hladiny „zlého“ cholesterolu, triglyceridov a krvného tlaku, čo pozitívne ovplyvňuje srdcovo-cievne zdravie.
Vďaka vysokému obsahu luteínu pomáha tento plod aj pri prevencii očných ochorení, najmä pri znižovaní rizika makulárnej degenerácie či poškodenia sietnice.
Ako vybrať správne kaki?
Pri nákupe kaki je vhodné dbať na vzhľad a zrelosť ovocia. Zrelé kaki má okrúhly alebo srdcovitý tvar, hladkú pokožku a zelené listy na vrchole. Červený nádych pokožky značí, že ovocie je pripravené na konzumáciu. Ak je kaki ešte tvrdé, odporúča sa nechať ho dozrievať pri izbovej teplote.
Po zrelosti je vhodné kaki uskladniť v chladničke a skonzumovať do dvoch dní. Existuje veľa spôsobov, ako kaki využiť – okrem priamej konzumácie ho možno pridať do ovsených kaší, šalátov, pripraviť z neho džeme alebo sorbety.
V skratke
Kaki je chutné a výživné ovocie s nízkou kalorickou hodnotou, bohaté na vitamíny a antioxidanty. Jeho pravidelná konzumácia môže podporiť zdravie pokožky, očí, imunity a trávenia. Pri nákupe si treba všímať jeho zrelosť a skladovať ho správne pre maximálne využitie jeho benefitov.