Jedzte kaki každý deň a toto sa vám stane s telom

kaki
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Kaki, známe aj ako (Hurmikaki) alebo persimóna, si získalo miesto v našich supermarketoch vďaka svojej výnimočnej chuti a širokému spektru zdravotných výhod.

Tento exotický plod, ktorý kedysi patril medzi luxusné a ťažko dostupné pochúťky, dnes bežne nájdeme na pultoch obchodov. Pochádza z Ázie, ale v posledných rokoch sa pestuje aj v iných častiach sveta. Čo ho robí takým výnimočným?

Vitamínová bomba na tanieri

Kaki je bohatým zdrojom vitamínov A, C, E, K a vitamínov skupiny B (B1, B2, B6), ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému a zlepšujú celkovú vitalitu. Obsahuje tiež množstvo minerálov, ako sú draslík, fosfor, horčík, mangán či meď. Vďaka vysokému obsahu beta-karoténu a antioxidantov, ako sú flavonoidy a karotenoidy, podporuje regeneráciu buniek a spomaľuje starnutie pokožky.

Jednou z hlavných predností kaki je jeho nízky kalorický obsah – len 70 kalórií na 100 gramov – a vysoký podiel vlákniny, ktorá prospieva tráveniu a pomáha predchádzať zápche. Navyše, vďaka nízkemu glykemickému indexu je vhodnou súčasťou jedálnička aj pre diabetikov.

Zdravotné benefity kaki

Pravidelná konzumácia kaki má pozitívny vplyv na imunitný systém. Antioxidanty a polyfenoly obsiahnuté v tomto ovocí pomáhajú telu bojovať proti zápalom a infekciám. Podporujú tiež zdravie srdca tým, že znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu LDL, regulujú krvný tlak a prispievajú k prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Kaki má priaznivé účinky aj na zrak. Vďaka luteínu a zeaxantínu chráni sietnicu pred poškodením a znižuje riziko makulárnej degenerácie. Rovnako prospieva vlasom, pokožke a nechtom, ktoré sú po pravidelnej konzumácii pevnejšie a zdravšie.

Ako konzumovať kaki?

Tento sladký plod je univerzálny – môžete ho jesť surový, pridať do šalátov, jogurtov, kaší alebo ho použiť na prípravu dezertov. Najchutnejšie sú zrelé plody, ktoré spoznáte podľa intenzívnej oranžovej farby a mäkkej konzistencie. Ak je kaki tvrdé, nechajte ho niekoľko dní dozrieť pri izbovej teplote.

Z kaki si môžete pripraviť aj rôzne kulinárske špeciality – od džemov a sorbetov až po originálne carpaccio. Stačí ho umyť, ošúpať a servírovať podľa vašich preferencií.

Na čo si dať pozor?

Aj keď je kaki výnimočne zdravé, niektoré osoby môžu byť na tento plod alergické. Prejavmi alergie môžu byť vyrážky, svrbenie, problémy s dýchaním alebo zažívacie ťažkosti. Ak ste alergický na ovocie ako jablká, broskyne či pomaranče, konzumujte kaki s opatrnosťou.

V skratke

Kaki je nielen chutnou pochúťkou, ale aj zdrojom cenných živín. Podporuje imunitu, zlepšuje stav pokožky, vlasov a nechtov, chráni zrak a prospieva tráveniu. Pridanie tohto ovocia do vašej stravy môže byť jednoduchým krokom k lepšiemu zdraviu a vitalite.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *