Jesenné sadenie čučoriedok. Ako pripraviť pôdu a aké sú najlepšie odrody

cucoriedky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Kanadská čučoriedka sa stáva čoraz populárnejším ovocným kríkom, ktorý sa výborne hodí do slovenských záhrad. Vďaka rôznym odrodám a chutným plodom sa na jej pestovanie odhodláva stále viac ľudí. Jeseň je najlepší čas na sadenie čučoriedok, pretože rastliny majú čas zakoreniť sa pred zimou. V tomto článku poradíme, ako pripraviť pôdu, vybrať vhodnú odrodu a ako sa o čučoriedky starať po výsadbe.

Príprava pôdy pre kanadské čučoriedky

Kanadské čučoriedky najlepšie rastú v ľahkej, priepustnej a humóznej pôde. Ak je pôda v mieste plánovaného pestovania ílovitá a ťažká, je vhodné ju zlepšiť pridaním piesku a kompostu. Obohatenie pôdy rašelinou navyše zlepší jej štruktúru a zníži pH, čo je pre čučoriedky kľúčové.

Tieto rastliny preferujú kyslú pôdu s pH od 4,5 do 5,5. Pred sadením je dobré odmerať pH pôdy a v prípade potreby ho znížiť pomocou prírodných hnojív, ako je kompost z ihličnatých rastlín, alebo použiť hotové prípravky vo forme záhradnej síry. Rovnako je potrebné postarať sa o správnu drenáž, pretože čučoriedky netolerujú stojacu vodu. Aby ste predišli problémom s nadbytkom vlhkosti, môžete rastliny zasadiť na vyvýšené záhony.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako najlepšie odpudiť včely a osy z pozemku? Zmiešajte s vodou a nastriekajte

Najlepšie odrody kanadských čučoriedok pre slovenské záhrady

V našich podmienkach sa darí rôznym odrodám kanadských čučoriedok, ktoré sa líšia požiadavkami a chuťou. Tu sú niektoré z najobľúbenejších:

  • ‚Bluecrop‘ – Najznámejšia a najobľúbenejšia odroda vďaka vysokej odolnosti voči mrazu a bohatej úrode. Produkuje veľké, sladké plody a je pomerne ľahká na pestovanie, čo z nej robí ideálnu voľbu pre začínajúcich aj skúsených záhradkárov.
  • ‚Duke‘ – Odroda známa dlhou dobou zberu vďaka pevným a mäsitým plodom. Má veľkú toleranciu na rôzne typy pôd a nevyžaduje intenzívnu starostlivosť, preto je vhodná pre tých, ktorí sa s pestovaním čučoriedok ešte len zoznamujú.
  • ‚Spartan‘ – Charakteristická odolnosťou voči chorobám a výnimočne aromatickými, sladkými plodmi, ktoré dozrievajú začiatkom leta. Táto odroda je náročnejšia na kvalitu pôdy, ale pri splnení jej požiadaviek môžete dosiahnuť úspešné pestovanie aj v náročnejších podmienkach.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Trik pri výsadbe uhoriek. Vložte to do jamiek a uhorky bohato porastú

Sadenie kanadských čučoriedok krok za krokom

Na správne zasadenie kanadskej čučoriedky je potrebné vykopať jamu s priemerom asi 50 cm a hĺbkou približne 40 cm. Na jej dno je vhodné umiestniť fóliu, ktorá zadrží časť vody v pôde, ale zároveň zabráni zadržiavaniu vody, čo je škodlivé pre korene. Fólia by mala pokrývať iba dno, aby mohla nadbytočná voda voľne odtekať.

Potom do jamy nasypeme zmes zeminy, piesku a rašeliny a vložíme sadenicu čučoriedky, pričom dbáme na to, aby koreňový krček bol tesne pri povrchu. Po zasadení je potrebné pôdu jemne pritlačiť a rastlinu hojne zaliať.

Ako sa starať o čučoriedky po výsadbe?

Kanadská čučoriedka vyžaduje pravidelné zalievanie, najmä v prvom roku po výsadbe. V obdobiach bez dažďa je potrebné rastliny zalievať každé tri dni, aby sa udržala stabilná vlhkosť pôdy. Mulčovanie kríkov (napríklad borovicovou kôrou, kompostom alebo rašelinou) pomôže udržať vlhkosť a zabezpečí kyslé pH pôdy.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Až päť medveďov sa pohybuje pri tejto slovenskej obci. Dajte si veľký pozor

V prvom roku sa odporúča používať hnojivá určené pre čučoriedky, ktoré neobsahujú vysoké množstvo dusíka, aby sa predišlo nadmernému rastu rastliny na úkor plodov. Pred zimou je dobré chrániť kríky napríklad mulčovaním rašelinou alebo kôrou, čo ich ochráni pred mrazom.

V skratke:

  • Kanadské čučoriedky je najlepšie sadiť na jeseň, do ľahkej a kyslej pôdy.
  • Obľúbené odrody sú ‚Bluecrop‘, ‚Duke‘ a ‚Spartan‘.
  • Je dôležité zabezpečiť správny odtok vody a pravidelné zavlažovanie.
  • Hnojenie by malo byť premyslené, aby podporovalo zdravý rast rastliny bez nadmerného rastu na úkor plodov.

Dodržiavaním týchto odporúčaní môže každý záhradkár dosiahnuť úspech a tešiť sa z chutných a zdravých plodov kanadskej čučoriedky priamo zo svojej záhrady.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *