Ježka si v záhrade nechajte. Plní vám tam dôležitú úlohu

jezko

Skôr ako sa rozhodnete pre chemické postreky, premyslite si, ako v záhrade využiť prirodzených predátorov. Jedným z nich je jež. Nielenže si pochutnáva na škodcoch, ale môže byť aj užitočným spoločníkom pre záhradkára, ktorý chce v záhrade udržiavať prirodzenú rovnováhu.

Prirodzení nepriatelia slimákov v záhrade

Každý záhradkár pozná frustráciu, keď po daždi objaví slimáky s ich slizkými cestičkami vedúcimi k obľúbeným rastlinám. Hoci niektoré druhy slimákov môžu byť užitočnými rozkladačmi organického materiálu, mnohé druhy sa rady živia pestovanými rastlinami, ktoré môžu spôsobiť značné škody. Našťastie existujú prirodzení predátori, ktorí môžu v boji proti nim výrazne pomôcť. Patria k nim vtáky, sliepky, jašterice a krtkovia. A v neposlednom rade aj ježkovia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Kľúčová vec, čo robiť, aby ste mali krásne hustý zelený trávnik, o ktorej vie málokto

Hladkanie ježkov v záhrade

Ak máte to šťastie a objavíte vo svojej záhrade ježka, vedzte, že ste na dobrej ceste k prirodzenému riešeniu problému so slimákmi. Ježkovia sú noční lovci a na svojom jedálnom lístku majú radi slimáky, larvy hmyzu, myši a žaby. Ich prítomnosť v záhrade je cenná najmä koncom leta a na jeseň, keď si hľadajú potravu na prezimovanie.

Aby sa ježkovia v záhrade cítili dobre, je dobré mať v záhrade nepokosenú plochu trávnika, hromadu opadaného lístia alebo úkryty, ako sú kríky, húštiny alebo živý plot. Ideálny úkryt poskytujú aj hromady dreva. A nezabudnite im zabezpečiť napájadlo s vodou!

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Urobte tento trik s droždím a vaše sadenice budú silné a zdravé bez škodcov

Ďalšie prírodné metódy boja proti slimákom

Okrem ježkov môžete v záhrade použiť aj iné prírodné metódy. Aromatické bylinky odradia slimáky svojou vôňou, zatiaľ čo mulčovacia kôra ich môže prilákať. Ak im chcete skomplikovať život, obklopte záhony rozdrvenými vaječnými škrupinami. Nielenže ich udržia mimo, ale zároveň poskytujú rastlinám skvelú výživu. Ak hľadáte ďalších spoločníkov v boji proti slimákom, zvážte pestovanie indických bežcov. Toto plemeno kačíc sa špecializuje na vyhľadávanie a požieranie slimákov, čo z nich robí ideálnych strážcov záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *