Pekárske droždie je v kuchyni nepostrádateľným výrobkom, ktorý sa používa na prípravu chleba, koláčov a mnohých iných pekárenských výrobkov. Ako sa však ukazuje, tieto prospešné mikroorganizmy sa dajú úspešne využiť aj v záhrade.
Hnojivá na báze kvasníc sú skúseným záhradkárom dobre známe a účinne nahrádzajú chemické prípravky. S čím presne pomáha pridávanie týchto húb a ako ich správne používať, aby rastliny rástli zdravo a… ako z kvasníc?
Používajte kvasinky v záhrade – nebudete ľutovať
Samotné kvasinky obsahujú mnoho cenných živín, ktoré vyživujú rastliny a posilňujú ich koreňový systém, čím stimulujú rast. Sú cenným zdrojom vitamínov (vrátane vitamínov skupiny B), železa, zinku, selénu a sacharidov.
Blahodarné účinky kvasníc v záhrade sa však nekončia. Používajú sa aj v boji proti hubovým chorobám rastlín. Kvasinky sú tiež huby, ale sú prospešné a vytláčajú patogénne mikroorganizmy, čím obmedzujú ich rast.
V praxi možno túto skutočnosť využiť v boji proti nebezpečným hubovým chorobám rastlín, medzi ktoré patrí múčnatka a múčnatka.
Nebezpečná múčnatka ničí úrodu
Múčnatka je choroba rastlín, ktorá sa prejavujú bielym povlakom. Objavuje sa žlté sfarbenie a rýchlo sa šíriace biele škvrny.
Napadnuté rastliny strácajú listy a kvety, ktoré usychajú a opadávajú. Rastlina prestáva rodiť a plody, ktoré sa podarilo nasadiť, sú scvrknuté, choré a nakoniec tiež odumierajú.
Múčnatka najčastejšie napáda paradajky a uhorky. Vlhký skleník alebo záhradný záhon je pre tieto huby rajom. Okrem toho múčnatka ničí aj ruže, kvety a trvalky a múčnatka ohrozuje aj úrodu špenátu, šalátu alebo kapusty.
Bojujte proti múčnatke pomocou postreku proti kvasinkám
Ak múčnatka napadne naše rastliny, oplatí sa ich ošetriť prípravkom na báze kvasiniek na boj proti infekcii. Na tento účel zalejte 0,5 litra plnotučného mlieka rozdrvenou kockou čerstvých pekárskych kvasníc.
Celok potom spojte s 10 l vody. Aby bol sprej priľnavejší, je vhodné pridať trochu tekutého mydla, najlepšie sivého.
Touto zmesou by sa mali postrekovať časti napadnutých rastlín každých 7 dní, pričom sa predtým odstránia odumreté a choré listy. Takisto sa oplatí každých 14 dní preventívne aplikovať kvasinkové hnojivo.