Kde sa kliešte vyskytujú najčastejšie? „Nechodia po stromoch a nepadajú z konárov.“

klieste
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Kliešte sa vyskytujú na celom území Poľska a sú aktívne od konca februára/začiatku marca do neskorej jesene. Najčastejšie sa vyskytujú na vlhkých miestach s bohatou vegetáciou, ako sú lesy, lúky, mokrade a vodné plochy. „Viac vlhkosti sa hromadí v rozkladajúcom sa dreve a pod kôrou, čo umožňuje kliešťom prežiť horúce dni bez dažďa. Preto medzi najrizikovejšie správanie, ktoré zvyšuje kontakt s kliešťami, patrí okrem zberu lesných plodov a húb aj sedenie na polenách a pňoch a zbieranie konárov na ohnisko.“- vysvetľuje biológ profesor Jerzy Michalik .

Kde sa kliešte v lese najčastejšie vyskytujú?

Kliešte majú rady vlhkosť, takže stretnutiu s týmito pavúkovcami, ktoré prenášajú nebezpečné choroby, sme vystavení najmä v listnatých a zmiešaných lesoch,“ informuje v rozhovore pre PAP biológ profesor Jerzy Michalik.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Okná už nebudú vlhnúť. Položte k ním niečo, čo máte v kuchyni

„Rozhodne lepšie podmienky na prežitie kliešťov poskytujú listnaté a zmiešané lesy s bohatým podrastom, kde je vysoký opad podstielky a listy stromov zatieňujú lesnú pôdu, čím sa znižuje výpar a v dôsledku toho sa zvyšuje vlhkosť vzduchu. Preto dovolenka v listnatých a zmiešaných lesoch výrazne zvyšuje riziko kontaktu s kliešťom v porovnaní s ihličnatými porastmi,“ vysvetľuje profesor Michalak.

Kde je najväčšia pravdepodobnosť, že sa kliešte zahryznú?

Hoci sú kliešte malé tvory, ich uhryznutie môže byť veľmi nebezpečné. Ak sa chcete pred nimi účinne chrániť, noste zakrytú obuv, dlhé ponožky a nohavice. To isté platí aj pre deti, ktoré by mali byť ďalej chránené nosením oblečenia s dlhými rukávmi a pokrývkou hlavy.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovensko cez víkend zažije teplotný šok. Takto sa má ochladiť

Prof. Michalik pripomína, že kliešte nechodia po stromoch a nepadajú z konárov. Svojich hostiteľov hľadajú na lesnej pôde: samičky kliešťov vylezú maximálne do výšky kolien, zatiaľ čo nymfy žijú v podstielke a nízkej vegetácii.

Odborník upozorňuje, že kliešte si vyberajú rôzne miesta na zahrabanie v závislosti od veku človeka. Približne 70 % kliešťov sa zahrabáva do oblasti od pása nadol u dospelých osôb. Najčastejšími oblasťami sú členky, lýtka, kolenné ohyby, slabiny, brucho a zadok. Na druhej strane deti sú najčastejšie napadnuté v oblasti hlavy, krku a ramien.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Starý záhradkár prezradil svoje triky, čo je dôležité urobiť v novembri v záhrade

Po návrate z prechádzky vždy nezabudnite tieto oblasti dôkladne skontrolovať, pričom použite dobré osvetlenie a okuliare, ak ich používate. Spomedzi kliešťov nás najčastejšie napádajú malé nymfy, ktoré merajú menej ako 1,5 milimetra. Dospelé samičky sú menej početné a ľahšie sa dajú spozorovať, pretože dorastajú do dĺžky 3,5 milimetra.

Biológ odhaduje, že silne voňajúce oleje: eukalyptus, mäta pieporná, levanduľa sú pri ochrane pred kliešťami rovnako účinné ako repelenty.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *