Čas spánku a jeho dĺžka je individuálna záležitosť. Každý z nás môže mať iné potreby a preferencie. Vedci však zastávajú názor, že existuje niečo ako „zlatá hodina“. Je to časový rámec, v ktorom by sme mali ísť večer spať, aby sme si zachovali zdravie a pohodu na dlhé roky. A je jedno, či ste ranné vtáča alebo nočná sova.
Spánok je nepochybne veľmi dôležitý a nemali by sme ho zanedbávať. Nie je žiadnym tajomstvom, že nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje organizmus, spôsobuje únavu, zhoršenie kognitívnych funkcií a vyššie riziko mnohých ochorení. Zaujímavé je, že príliš veľa spánku na nás tiež nepôsobí dobre. V ideálnom prípade by sme sa preto mali dostať na zlatú strednú cestu, a to tak z hľadiska dĺžky, ako aj počtu hodín spánku.
Podľa štúdie uverejnenej v Európskej kardiologickej spoločnosti nie je dôležitá len dĺžka spánku, ale aj jeho načasovanie. Po šiestich rokoch pozorovania zvykov viac ako 80 000 dobrovoľníkov dospeli vedci k prekvapujúcim záverom. Ukázalo sa, že najviac zdravotných problémov zaznamenali v skupine, ktorá chodila spať neskoro, okolo polnoci alebo neskôr.
Tí, ktorí uprednostňujú nočný životný štýl, môžu mať až o 25 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť kardiovaskulárnymi ochoreniami. Zaujímavé je, že chodiť spať príliš skoro tiež nie je dobré. U tých, ktorí chodia spať pred 22. hodinou, sa riziko kardiovaskulárnych problémov môže zvýšiť o 12 percent.
Štúdia na viac ako 1 000 japonských pracovníkoch zistila, že tí, ktorí chodili spať neskôr ako o polnoci, mali vyššiu pravdepodobnosť výskytu príznakov depresie.
Podľa odborníkov je najlepší čas ísť spať medzi 22. a 23. hodinou – aspoň čo sa týka zdravia srdca. Toto časové rozpätie sa však zdá byť veľmi rozumné – ani príliš skoro, ani príliš neskoro.
Podľa Národnej nadácie pre spánok (National Sleep Foundation) potrebuje dospelý človek na to, aby sa tešil dobrému zdraviu a výbornej pohode, v priemere sedem až deväť hodín kvalitného spánku každú noc, hoci sú, samozrejme, ľudia, ktorí spia menej.
Mali by sme si uvedomiť, že kvalitu spánku neovplyvňuje len jeho dĺžka a čas. Dôležité sú aj správne podmienky v spálni – mala by byť tmavá a chladná. Väčšina ľudí spí horšie po ťažkom jedle alebo keď sú hladní. Dbajme aj na pohodlnú (nie príliš mäkkú!) posteľ a posteľnú bielizeň a pyžamo z matných, vzdušných materiálov. To všetko môže výrazne zvýšiť naše pohodlie a v konečnom dôsledku sa to prejaví v lepšom a efektívnejšom spánku.