- 4 septembra, 2023
- Zatiaľ bez komentára
- 4minúty čítania
Kde sa schovať pred atómovou bombou? Môžete aj v obývačke, dôležitá je poloha tela
Obavy z jadrovej vojny v posledných mesiacoch narastajú. Na internete a vo verejných diskusiách sa objavuje množstvo dobrých, ale aj zlých či bizarných rád o tom, čo robiť v prípade jadrového útoku. Viete, čo robiť?
Jadrová vojna je poslednou možnosťou
Po útoku Ruska na Ukrajinu sa všade na svete zvýšil strach alebo obavy z možnosti jadrovej vojny. Keďže plány Ruska zjavne neprebiehajú tak, ako by si agresor predstavoval, a samotní Rusi občas hrozia jadrovými zbraňami, špekulácie o ich možnom použití sa zvyšujú.
Odborníci sa však zhodujú, že ak by k použitiu jadrového arzenálu skutočne došlo, s najväčšou pravdepodobnosťou by išlo o taktické jadrové zbrane, ktoré by v mieste použitia spôsobili obrovskú katastrofu, ale mali by len lokálny dosah. Napríklad použitie jadrových zbraní na ukrajinskom bojisku by nemuselo mať žiadny priamy vplyv na Prahu.
Hlavnou vecou je zachovať pokoj
Obavy sa však množia do takej miery, že aj Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť pocítil potrebu vydať usmernenia, čo by mali ľudia v prípade podobnej hrozby robiť.
Základom je zachovať pokoj a riadiť sa pokynmi štátnych orgánov a bezpečnostných zložiek. Je dobré vedieť, kde sa vo vašom okolí nachádzajú bezpečné miesta, kde sa môžete ukryť. Existujú zoznamy miest, kam sa môžete uchýliť, konkrétnejšie pokyny by v prípade ohrozenia poskytol hasičský zbor.
Ak vo svojom okolí nemáte žiadne bezpečné miesto alebo sa tam nemôžete dostať včas, mali by ste sa uchýliť napríklad do pivnice. Je dôležité, aby ste sa držali ďalej od okien a dverí; ideálne sú miestnosti obložené betónom alebo sa aspoň držte pod nosnými stenami. Mali by ste zatvoriť všetky okná, nezabudnite uzavrieť vetracie otvory atď.
Zostaňte vo vnútri
Je dobré zabezpečiť si zdroj komunikácie so svetom – napríklad rádio na batérie pre prípad výpadku prúdu, signál, internet atď. Ak dôjde k jadrovému útoku, je dôležité zostať vo vnútri bezpečnej miestnosti ešte niekoľko hodín a opäť: počkať na pokyny od zodpovedných orgánov. V takom prípade je dobré mať doma zbalenú núdzovú tašku, ktorá obsahuje napríklad lieky, nekaziace sa potraviny, vodu, náhradné oblečenie a podobne, aby ste mohli bez problémov vydržať čakať v bezpečí. Keď vyjdete z úkrytu, musíte si chrániť dýchacie cesty a zostať vonku len najkratší nevyhnutný čas.