Keď vám vypadne elektrina, mali by ste to mať doma. Nikto vám to nepovedal, že?

vypadok elektriky

V súvislosti s neistým počasím (lejaky, búrky, silný vietor) sa v niektorých domácnostiach čoraz častejšie vyskytujú krátkodobé a pravidelné výpadky elektrickej energie. Ako sa teda pripraviť na prípadný výpadok elektrickej energie?

Plánovaný alebo neplánovaný – vždy by ste mali byť pripravení na akýkoľvek výpadok prúdu. Takáto „núdzová súprava“ vám pomôže zvládnuť nepríjemnú situáciu a prežiť ťažké obdobie.

Príprava vašej domácnosti na možný výpadok prúdu si nevyžaduje veľa úsilia

 • Zvážte kúpu generátora elektrickej energie. Takéto zariadenia nie sú lacné, ale v núdzových situáciách môžu byť mimoriadne užitočné. Najmä ak bývate na vidieku alebo na okraji mesta, kde sú problémy s elektrickou energiou oveľa častejšie, stojí za to zvážiť toto riešenie.
 • Zásobte sa baterkami a batériami pre celú rodinu. Dobrý nápad je tiež investovať do rádia na batérie a powerbanky, ktorá vám poskytne núdzové nabitie mobilného telefónu.
 • Mnoho ľudí považuje za dobrý nápad kúpiť si prenosný turistický varič, aby si v prípade potreby mohli uvariť teplé jedlo.
 • Chráňte citlivé elektrické zariadenia, ako sú televízory, počítače a DVD prehrávače, pomocou napájacej lišty, ktorá ich ochráni pred prepätím.
 • Bez elektriny = bez vody. Väčšina vodných systémov je závislá od dodávok elektrickej energie. Aj dočasný výpadok prúdu môže spôsobiť problémy s dodávkou vody do našich domovov. Pri plánovaní zásob pre prípad výpadku elektriny alebo kúrenia by ste preto mali do svojho zoznamu zahrnúť aj dostatočné zásoby vody.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Svetové celebrity prezradili, ako začali jesť aby schudli do vysnívaných postáv

Čo robiť v prípade výpadku elektrickej energie? Nejde mi elektrika

 • Na začiatok skontrolujte, či sa výpadok prúdu netýka len vašej domácnosti. Ak je elektrina u susedov stále zapnutá, skontrolujte svoj vlastný panel s ističmi alebo poistkovú skrinku. Môže sa stať, že problém je v kábloch, ktoré vedú elektrinu do vášho domu.
 • Ak sú bez prúdu aj vaši susedia, oznámte to energetickej spoločnosti. Nepredpokladajte, že vaši susedia to už urobili. Čím viac ľudí nahlási výpadok prúdu, tým ľahšie budú môcť technici problém diagnostikovať. Po obnovení dodávky elektriny do kritických oblastí, ako sú nemocnice alebo letiská, sa energetické spoločnosti zameriavajú na oblasti, kde môžu obnoviť dodávku elektriny mnohým zákazníkom naraz.
 • Vypnite všetky spotrebiče a elektronické zariadenia a stlmte termostat(y) na minimum, aby ste predišli škodám spôsobeným prepätím po obnovení dodávky elektriny.
 • Vypnite všetky svetlá okrem jedného vnútorného a jedného vonkajšieho – aby ste vy aj technici, ktorí pracujú na poruche, videli, kedy sa elektrina obnoví.
 • Neotvárajte mrazničku ani chladničku, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Plná mraznička udrží potraviny zmrazené 24 až 36 hodín, ak sa dvere nechajú zatvorené.
 • Nikdy nenechávajte zapálené sviečky bez dozoru a udržiavajte ich mimo dosahu detí. Sviečky vždy zhášajte pred spaním.
 • Počúvajte rádio na batérie alebo kľukové rádio, kde nájdete informácie o výpadku elektrického prúdu a rady úradov.
 • Uistite sa, že je vo vašej domácnosti funkčný detektor oxidu uhoľnatého. Ak je pripojený k elektrickej sieti, uistite sa, že má záložnú batériu.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vysiela vám vaše telo tieto signály? Tu je 10 príznakov, že nepijete dostatok vody

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *