Do Európy dorazila masa extrémne chladného arktického vzduchu, ktorá počas víkendu prudko znížila teploty v strednej a východnej časti kontinentu.
Tento nezvyčajný výkyv, spôsobený oslabením a následným rozpadom polárneho víru, spôsobil návrat zimy uprostred jari a predstavuje vážnu hrozbu pre poľnohospodárstvo.
Zatiaľ čo západná Európa si naďalej užíva príjemné jarné počasie, východ čelí výraznému ochladeniu. Chladný vzduch sa začal presúvať z oblasti severnej Európy cez Poľsko, Slovensko a Maďarsko a smeruje ďalej na juhovýchod – cez Balkán až k pobrežiu Stredozemného mora vrátane Turecka, uvádza iMeteo
Mrazy ohrozujú vegetáciu v plnom kvete
Začiatok apríla priniesol do mnohých európskych regiónov teplé počasie, ktoré spustilo vegetačný cyklus ovocných stromov a ďalších rastlín. Príchod arktického chladu tak prichádza v tom najcitlivejšom období.
„Máme za sebou prvú mrazivú noc v Európe a ešte ich bude niekoľko,“ uvádza správa. V niektorých oblastiach juhovýchodnej Európy môžu teploty počas najbližších dní klesnúť až pod -5 °C. Tento prudký pokles teplôt predstavuje výrazné riziko pre úrodu, najmä v oblastiach s rozvinutou poľnohospodárskou výrobou.
Chlad zasiahne aj Stredomorie
Ochladenie sa postupne šíri aj do Álp, Balkánu a častí Stredozemného mora. Teplotné anomálie v týchto regiónoch budú mimoriadne výrazné – v niektorých prípadoch až o 10 až 15 °C nižšie, než je bežný aprílový priemer.
Podľa meteorológov sa chladné počasie vo východnej polovici Európy udrží minimálne do polovice týždňa. Naproti tomu západ kontinentu vrátane Francúzska, Španielska a časti Veľkej Británie bude naďalej pod vplyvom teplého a stabilného počasia. Teploty v týchto oblastiach zostanú nadpriemerné a v severnej časti Atlantiku, okolo Islandu a Grónska, dokonca extrémne nad normálom.
Návrat jari až v druhej polovici týždňa
Nádej na oteplenie prichádza až koncom týždňa, keď sa arktický výbuch začne oslabovať a studený vzduch ustúpi. Na Slovensku by sa tak teploty mali začať postupne vracať k hodnotám typickým pre jarné obdobie. Dočasná zima by tak mala trvať len niekoľko dní, no jej dôsledky – najmä na úrodu – sa môžu prejaviť dlhodobo.