Kmeň zo záhrady zmizne hneď. Žiadna tvrdá robota, stačí urobiť toto

kmen stromu

Pri rezaní ovocných alebo iných stromov v záhrade sa nevyhnete nevzhľadnému pahýľu. Ak nemáte k dispozícii rýpadlo, budete mať ťažkú prácu s vykopávaním dlhých, prerastajúcich koreňov. Tu je účinný trik, ktorý vás pahýľa zbaví bez námahy.

Pahýle v záhrade bez použitia

Pri výrube stromov je pomerne jednoduché zbaviť sa kmeňa a konárov. Niektoré z nich sa dajú použiť na ohnisko alebo na zapálenie kachlí a niektoré z nich sa dajú dokonca ošetriť štiepkovaním. Čo však robiť s nevzhľadným pahýľom? Prvou možnosťou je zakomponovať ho do záhrady. Ponechajte väčší kmeň a pahýľ použite na výrobu lavičky alebo stola. Druhou možnosťou je pahýľ odstrániť. Aby ste nemuseli vykopať jamu veľkosti krátera po meteorite a odstrániť prerastené korene, ponúkame vám jednoduchší spôsob, ako sa zbaviť pňa v záhrade.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Veľa ľudí skladuje vajcia na tomto mieste. Je to zlé, pozor na otravu

Vyvŕtajte pahýľ

Pahýl pripravte na likvidáciu tak, že do neho vyvŕtate niekoľko hlbokých dier. Čím viac, tým lepšie. Otvory by mali mať priemer aspoň 3 cm. Do otvorov potom vložte špeciálnu zmes na likvidáciu, ktorá vašu záhradu dočasne premení na bojové pole. Postup si vyžaduje opatrnosť, preto je lepšie rozdeliť likvidáciu na menšie časti.

Likvidácia pňov

Do vyvŕtaných otvorov vložte zmes cukru a dusičnanu draselného (soľný roztok) v pomere 3:7. Potom všetko zalejte benzínom. Pripravte si zapaľovaciu šnúru, vložte ju do otvorov a ustúpte do bezpečnej vzdialenosti. Na diaľku zapáľte pahýľ, nechajte ho dohorieť a odstráňte len zvyšky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Špeciálny spôsob a kmeň stromu odstránite ľahko a rýchlo. Vedeli ste to?

Ak chcete pahýľ zlikvidovať pomaly a pritom sa tešiť z hubovej úrody, môžete vyvŕtané otvory naočkovať drevokaznou hubou. K dispozícii je hliva ustricová, ucho Judášovo alebo v poslednom čase obľúbená jedlá huba shiitake. Likvidácia pahýľov s hubami bude trvať mnoho rokov, ale pravidelne sa budete tešiť z úrody.

Pahýl ako kvetináč

Zaujímavým prvkom v záhrade bude vysadený pahýľ. Stačí, ak sa zbavíte vnútornej časti pahýľa, dáte dovnútra nejaký substrát a pahýľ osadíte kvitnúcimi rastlinami. Môžete sa tiež pohrať s farbami a zasadiť niekoľko druhov rastlín alebo sukulentov.

One Reply to “Kmeň zo záhrady zmizne hneď. Žiadna tvrdá robota, stačí urobiť toto”

  1. Ja som po zrezani čerešne nechal cca metrový pahyl olupal som kôru až ku koreňom po obschnuti lyka som ho natrel lakom a už asi 10 rokov bez zmeny slúži ako stojan pod kvetináč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *