Kosenie trávy je o veľa lepšie, ak poznáte trik s prázdnou fľašou

kosenie

Kosenie trávnikov v našich záhradách a na pozemkoch sa s pribúdajúcim letom opäť stáva pravidelnou potrebou. Samozrejme, ak nechcete, aby vám okolo domu vyrástla džungľa.

A výška, do ktorej trávnik kosíme, je mimoriadne dôležitá pre zdravie a krásu nášho zeleného koberca. Príliš krátke kosenie ho môže poškodiť.

Dlhšie nože – hlbšie korene

Čím kratšie nože, tým plytšie korene trávy a naopak. A hlbšie korene zabezpečujú, že tráva môže ľahšie získať všetky živiny a vlhkosť, ktoré potrebuje na zdravý rast.

Bude hustejšia, sviežejšie zelená a tieto vlastnosti si zachová aj počas tropických dní. Koreňový systém trávnika je totiž zvyčajne 3-krát dlhší ako jeho nadzemná časť.

Nízky trávnik rýchlejšie vysychá

Bohužiaľ, mnoho ľudí stále kosí svoje trávniky príliš nakrátko. Niektorí tak robia preto, že ich kosenie nebaví a nechcú ho robiť príliš často. Iní považujú krátky trávnik za estetickejší, možno preto, že sú očarení vzhľadom golfových ihrísk.

Ich trávnik však bude pravdepodobne náchylnejší na burinu, a preto budú používať viac herbicídov. Určite tiež spotrebuje viac vody a nebude taký sviežo zelený a hustý. Navyše príliš nízky trávnik zbytočne odhaľuje všetky nevzhľadné nerovnosti v pôde.

Ušetrite až 20 % kosenia ročne

Vyšší trávnik sa odporúča najmä v lete, pretože pomáha zatieniť pôdu a udržať tak potrebnú vlhkosť. Dlhšie nože tiež poskytujú väčšiu plochu na fotosyntézu, čo prispieva k zdravšiemu životu rastlín.

V neposlednom rade, vyššia tráva rastie pomalšie. To vám ušetrí až 20 % kosenia ročne, čo predstavuje približne 8 hodín ušetreného času.

Trávnik vysoký ako pivová fľaša

Ako teda odhadnúť a nastaviť správnu výšku trávnika pri ďalšom kosení? Tu je malé vylepšenie, ktoré vás nebude nič stáť. Stačí jedna prázdna fľaša od piva. Alebo akúkoľvek prázdnu sklenenú fľašu. Ak sa totiž ľahko zmestí pod kosačku, nastavili ste optimálnu výšku kosenia.

Samozrejme, je dôležité ju pred začatím kosenia vybrať, aby ste nemali trávnik plný črepov. Je však skvelá na nastavenie výšky vášho zdravého a silného trávnika. Hustý zelený koberec ocenia nielen vaši návštevníci, ale aj susedia vám budú ticho (alebo aj nahlas) závidieť tú nádheru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *