Bardejovská mliekareň, kedysi úspešný regionálny producent mliečnych výrobkov, čelí vážnej hospodárskej kríze.
Po tom, čo v januári tohto roka proti spoločnosti začal Okresný súd v Prešove konkurzné konanie, sa firma rozhodla pre pokus o záchranu cez reštrukturalizáciu. Tento krok dočasne pozastavil konkurz, ktorý bol spustený na návrh VÚB banky.
Za firmou stojí podnikateľ Ladislav Kuľka, ktorý sa podľa verejne dostupných informácií pokúša využiť zákonnú možnosť na odpísanie časti dlhov a predísť tak úplnému bankrotu. Hoci konkrétne dôvody tejto stratégie spoločnosť nezverejnila, cieľom reštrukturalizácie je umožniť zadlženým firmám zotaviť sa bez likvidácie majetku.
„Ide o snahu dlžníka o záchranu prostredníctvom reštrukturalizácie, ktorá, ak budú splnené zákonné požiadavky, má pri riešení úpadku dlžníka prednosť pred vyhlásením konkurzu na majetok dlžníka,“ vysvetlil pre magazín Forbes právnik Juraj Paluš z advokátskej kancelárie Taylor Wessing.
Súd aktuálne prerušenie konkurzu obmedzil do konca mája. Ak mliekareň nepredloží reštrukturalizačný posudok do zákonom stanovenej 60-dňovej lehoty, konkurzné konanie bude pokračovať.
Návrh na konkurz prišiel od VÚB banky
Konkurzný návrh podala VÚB banka v polovici januára, keď spoločnosť Bardejovská mliekareň nedokázala vyrovnať svoje splatné záväzky ani po poskytnutí dodatočného času. „Spoločnosť Bardejovská mliekareň, s. r. o., ako dlžník ani po poskytnutí dodatočnej lehoty na uhradenie splatných záväzkov voči VÚB banke ako veriteľovi tieto záväzky neuhradil a ani s bankou neuzavrel žiadnu inú dohodu. Zároveň z dôvodu, že dlžník ukončil komunikáciu s bankou, banka nemala inú možnosť ako podať návrh na konkurz a minimalizovať svoje prípadné škody,“ uviedol pre portál Aktuality.sk hovorca banky Dominik Miša.
Od supermarketov po straty: Pád mliekarne
Bardejovská mliekareň vznikla v roku 2010 a počas svojej existencie sa dokázala presadiť aj u veľkých obchodných reťazcov ako Lidl či Kaufland. Najväčší rozmach zaznamenala v roku 2017, no jej ziskovosť postupne upadala.
Napríklad v rokoch 2021 a 2022 vykázala spoločnosť kumulovaný zisk iba 233 eur, pričom v roku 2022 dosiahla tržby na úrovni dvoch miliónov eur. Najnovšie ekonomické výsledky za roky 2023 a 2024 však neboli zverejnené.
Koncom januára sa firma ocitla na zozname dlžníkov Finančnej správy s dlhom vo výške približne 347-tisíc eur. Situácia sa odvtedy zlepšila a aktuálne má spoločnosť podľa dostupných údajov len menšie záväzky voči Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam a daňovým orgánom. Informácie o pohľadávkach súkromných veriteľov však nie sú verejne dostupné.