Po viac ako troch desaťročiach sa obyvatelia Horného Považia lúčia s jednou z najznámejších lokálnych pekární. Rodinná pekáreň IMEX z Ilavy, ktorá sa stala súčasťou každodenného života mnohých obyvateľov, ukončila svoju činnosť 30. apríla. Dôvodom sú extrémne nárasty prevádzkových nákladov a zavedenie novej transakčnej dane, ktorá pre malý podnik znamenala posledný klinec do rakvy.
„Ďakujeme, že ste boli našou súčasťou viac ako 30 rokov. Ďakujeme, že vám chutil náš chlebík. Ďakujeme, že ste nám venovali váš úsmev alebo pekné slovo,“ uvádza sa v rozlúčkovom ozname, ktorý podnik zverejnil už minulý týždeň.
Chlieb z Ilavy poznali od Žiliny po Trenčín
Pekáreň IMEX si za roky pôsobenia vybudovala pevné miesto medzi obyvateľmi Považia. Produkty vyrábané podľa tradičných receptúr putovali na pulty predajní v mestách od Žiliny po Trenčín. Zakladateľom firmy bol Milan Ižvolt, ktorý podnik založil pred 34 rokmi. Pred dvomi rokmi ho po odchode do dôchodku odovzdal svojej dcére.
„Dosť ťažké. Energie, keď vám idú štyrikrát hore, nepretaví to do predajnej ceny, nie je šanca. Už sa to nedá ďalej ťahať,“ vyjadril sa Ižvolt pre televíziu STVR.
Malí podnikatelia zápasia s cenami aj nespravodlivým obchodom
Majiteľka Dagmara Felis upozornila aj na problém v obchodnom reťazci. „Najkonkrétnejšie by bolo stanoviť mieru zisku u obchodníkov, lebo keď vy dodávate obchodníkom s DPH za 52 centov, oni to predávajú za 1,80 až dve eurá, to nie je spravodlivé,“ konštatovala.
Situáciu ešte zhoršila transakčná daň. „Z 2,5-tisíc za múku, ďalších desať eur zaplatiť. Bolo to také, že nič dobré už nečakaj, nie aby sa štát postavil na stranu lokálnych, malých, poctivých podnikateľov,“ dodala Felis.
Firma sa prepadla do mínusu, problémy spôsobili aj neplatiči
Finančná bilancia podniku bola posledné mesiace alarmujúca – mesačná strata dosahovala až tri tisícky eur. Niektorí odberatelia navyše prestali platiť faktúry, zrušili firmy a dlhy zostali nevyrovnané. Majiteľka tak musela situáciu riešiť aj pôžičkou, len aby pokryla záväzky voči dodávateľom a zamestnancom, uvádza portál MY Považská
Strata pre komunitu aj ľudí v núdzi
Zatvorenie pekárne zarmútilo nielen zákazníkov, ale aj miestnu komunitu, ktorá oceňovala aj sociálny rozmer podniku. IMEX totiž dlhodobo podporoval ľudí v núdzi.
„Ďakujeme za dlhodobú spoluprácu a za všetky dary jedla, ktoré ste nám dávali pre ľudí v núdzi,“ napísali zástupcovia jedného z miestnych bistier. „Ozaj, až do plaču. Koľko ľudí bolo, čo ste im pomohli, ďakujeme,“ reagovala miestna obyvateľka Eva.
Emotívne reakcie prišli aj od zákazníkov. „To je škoda. Tá vôňa, keď tam človek vošiel, držte sa,“ povedal Róbert. „Veľká škoda, keď som chodila do práce okolo, zastavila som sa na koláčiky a posúch,“ pridala sa Viera.
Situácia nie je výnimočná: Malé pekárne prežívajú ťažké časy
Problémy, s ktorými bojovala ilavská pekáreň, trápia aj ďalších pekárov naprieč Slovenskom. Rast cien energií a surovín, nízka marža a zmeny v nákupnom správaní zákazníkov tlačia na existenciu lokálnych producentov.
„Zákazníci dávajú prednosť forme nákupu v obchodných centrách aj vzhľadom na cenovú hladinu tovarov bez ohľadu na kvalitu. Malý a stredný pekár nedokáže splniť nákupné cenové podmienky reťazcov, ani ako lokálny dodávateľ,“ uviedol Vojtech Gottschall, predseda Cechu pekárov a cukrárov regiónu západného Slovenska.
Transakčná daň ostáva, vláda ju považuje za nevyhnutnú
Zatiaľ čo niektorí politici volajú po zmiernení podmienok novej dane pre malých podnikateľov, premiér Robert Fico ju považuje za nezrušiteľnú.
„Povedal som, že niečo v dani upraviť, ale nepovedal som, že ju treba zrušiť. V tomto okamihu je transakčná daň nezrušiteľná, prináša taký objem peňazí, bez ktorých si nevieme predstaviť konsolidáciu,“ vyhlásil premiér. Podľa jeho slov má daň priniesť štátu až 800 miliónov eur ročne.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) na rokovaní vlády pripustil možnosť debaty o zmene výšky dane pre menších podnikateľov. SNS zároveň deklaruje snahu o zrušenie tejto dane pre firmy s ročným obratom do 100-tisíc eur.