Kto z rodiny má sedieť v aute vedľa šoféra? Manželka či matka vodiča?

auto svetla
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Keď sa rozhodneme cestovať autom vo väčšej skupine, často vznikajú drobné, no nie nepodstatné dilemy. Jednou z nich je otázka, kto by mal sedieť na prednom sedadle vedľa vodiča. Hoci sa to môže zdať ako maličkosť, podľa odborníkov na etiketu ide o dôležitý prvok spoločenského správania.

Na túto tému nedávno upozornila odborníčka na spoločenské správanie a autorka kníh o etikete, Aleksandra Pakuła, ktorá sa o pravidlách cestovania v skupine podelila so svojimi sledovateľmi na Instagrame. „Viem, že pre niektorých je táto zásada ťažko akceptovateľná. Ale stále platí,“ zdôrazňuje.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
6 nenápadných signálov, že váš vzťah sa rozpadá – neprehliadnite ich

Podľa Pakuły sú pravidlá jasné, najmä keď ide o situáciu, kde cestuje viac členov rodiny. Vysvetľuje to na príklade: ak šoféruje manžel a v aute s ním cestuje jeho manželka a jeho matka, správne je, aby si vedľa neho sadla matka, a manželka si sadla na zadné sedadlo. Dôvodom je zásada spoločenskej prednosti – teda precedencie – podľa ktorej majú prednosť staršie osoby a ženy. Ak ide o dve ženy, vek rozhoduje.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nadúva vás po jedle? Začnite piť pred jedlom túto šťavu

Platí tu zásada precedencie. Prednosť majú ženy a starší ľudia. Obe ste ženy, ale ona je staršia,“ vysvetľuje Pakuła.

Dodáva, že v rámci spoločenskej etikety existuje hierarchia miest v automobile, ktorá by sa mala dodržiavať. V danom príklade to znamená, že tehotná žena, staršia dáma alebo hosť má prednosť pred ostatnými spolucestujúcimi.

Niektoré ženy bránia toto miesto ako nezávislosť, naťahujú sa o to, ktorá z nich je dôležitejšia – matka alebo manželka. Do toho sa nestarám. Ja len učím etiketu,“ uzatvára Pakuła.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Prečo je dobré dať si pravidelne horkú čokoládu? Telo vám poďakuje

Tento prístup môže niektorým pripadať zastaraný, no v mnohých kultúrach sa stále považuje za znak rešpektu a dobrej výchovy. Dodržiavanie takýchto pravidiel môže prispieť k príjemnejšej atmosfére počas cestovania a zároveň posilniť vzájomnú úctu medzi rodinnými príslušníkmi.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *