S príchodom jesene, keď sady zaplavia žiarivé farby padajúcich listov a posledné plody sa zbierajú, nastáva čas venovať pozornosť starostlivosti o ovocné stromy a kríky.
Jesenné ošetrenie stromov a kríkov prispieva k ich zdraviu a pomáha pripraviť záhradu na chladné mesiace, aby rastliny vytrvali až do jari v najlepšej kondícii. V tomto článku sa zameriame na najdôležitejšie kroky, ktoré by ste mali urobiť na ochranu rastlín pred chorobami, mrazmi a škodcami.
Kľúčové choroby a ako ich zvládnuť
Jeseň je ideálny čas na ošetrenie ovocných stromov a kríkov proti chorobám, ktoré by mohli ohroziť ich stav počas zimy a začiatkom jari. Osobitnú pozornosť venujte chorobám, ako sú:
- Chrastavitosť jabloní – plesňové ochorenie, ktoré spôsobuje tmavé škvrny na listoch a plodoch. Ošetrenie močovinou podporí rozklad padlých listov, kde prezimujú spóry chrastavitosti.
- Bakteriálna spála kôstkovín – obzvlášť nebezpečná pre višne a čerešne. Ošetrenie mediacimi prípravkami po opade lístia zabráni preniknutiu baktérií cez čerstvé rany.
- Kučeravosť listov broskýň – spóry tohto ochorenia prezimujú v púčikoch, preto sa odporúča aplikácia meďnatých prípravkov po opade listov.
- Dierkovitosť listov kôstkovín – mladé čerešne a višne sú na toto ochorenie obzvlášť citlivé, preto je postrek prípravkom, ako je Syllit, vhodný, keď listy začnú opadávať.
Okrem ošetrenia na ochranu proti chorobám je dôležité zbierať a odstraňovať zvyšky plodov na stromoch, známe ako „mumifikované“ plody. Tieto uschnuté zvyšky sú častým miestom prezimovania spór a škodcov. Odstráňte ich a zlikvidujte spálením alebo odvozom – vyhnite sa kompostovaniu, aby sa choroby nerozšírili.
Kedy a aké prípravky použiť
Výber správnych prípravkov na jesenné ošetrenie má zásadný význam pre zdravie rastlín:
- Močovina – napomáha rozkladu opadaného lístia, čím znižuje šírenie patogénov na jar. Aplikujte ju po prvých mrazoch, kým pôda ešte nezamrzla.
- Meďnaté prípravky – poskytujú ochranu proti zimným infekciám. Používajte ich po opade väčšiny listov, v suchý deň bez mrazov.
- Syllit – účinný proti dierkovitosti listov kôstkovín. Aplikujte ho po zbere plodov a pred opadnutím všetkých listov.
Zbavte sa škodcov ešte na jeseň
S nástupom chladného obdobia sa niektoré škodce stiahnu do ovocných stromov, kde prezimujú. Správna prevencia ich prítomnosti zníži riziko ich výskytu na jar:
- Odstraňovanie vajíčok a poškodených výhonkov – orezávanie vetiev s vajíčkami škodcov zníži ich výskyt v ďalšom roku.
- Lepové pásy a papierové obväzy – ich aplikácia na kmene stromov pomôže zachytiť škodcov, ako sú obaľovač jablčný.
- Čistenie kôry a bielenie kmeňov – čistenie kôry odstráni zimujúce škodce, zatiaľ čo vápenné bielenie chráni stromy pred teplotnými výkyvmi počas zimy.
Hnojenie a úprava pôdy pre zdravie koreňov
Jesenné hnojenie fosforom a draslíkom posilňuje korene a zvyšuje odolnosť rastlín voči mrazom. Vyhnite sa však hnojivám s obsahom dusíka, ktoré by mohli podporiť rast v nesprávnom čase. Aplikácia kompostu alebo maštaľného hnoja okolo kmeňov tiež pomôže zlepšiť štruktúru pôdy a chráni korene pred zimou.
V skratke:
Jesenná starostlivosť o ovocné stromy a kríky zahŕňa ošetrenie proti chorobám, likvidáciu zvyškov plodov a ochranu pred škodcami. Správny výber prípravkov, ako sú močovina alebo meďnaté prípravky, zabezpečí ochranu rastlín pred infekciami. Odstraňovanie mumifikovaných plodov a čistenie kôry podporuje prevenciu šírenia chorôb. Jesenné hnojenie fosforom a draslíkom posilňuje korene, pričom dusíkatým hnojivám sa treba vyhnúť.