A je to tu! Vražedná mutácia opičích kiahní už zabíja ľudí v Európe

opicie kiahne
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Európske štáty zaznamenávajú nové prípady nákazy mpox, vírusu, ktorý predtým niesol názov „opičie kiahne“ a ktorý už v Afrike tento rok nakazil desiatky tisíc ľudí. Len v Konžskej demokratickej republike (KDR) táto choroba zasiahla viac než 31 tisíc osôb a približne tisíc z nich jej podľahlo.

Nový variant mpox teraz dorazil aj do Európy. Prvý prípad tejto novej formy infekcie oznámilo Spojené kráľovstvo, kde sa pacient nakazil po návrate z afrických krajín bojujúcich s epidémiou mpox.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Do Česka prestala tiecť ruská ropa. Nevedia, čo sa stalo

Podľa informácií portálu Politico, ktorý o prípade informoval, je situácia pozorne sledovaná. Medzi ďalšie krajiny, ktoré už potvrdili jednotlivé prípady nákazy, patrí Švédsko a Nemecko. V Nemecku napríklad bola infekcia zaznamenaná u tridsaťtriročného pacienta, ktorý sa vrátil z oblasti východnej Afriky.

Závažná choroba pre zraniteľné osoby

Mpox je vysoko nebezpečný najmä pre zraniteľné osoby, pre ktoré môže mať fatálne následky. Prvé príznaky choroby zahŕňajú bolestivú vyrážku, ktorá sa môže vyvinúť do pľuzgierov naplnených tekutinou. Nakazení často zažívajú horúčky, bolesti hlavy, zimnicu, únavu, opuchy lymfatických uzlín a bolesti chrbta či svalov. Výrazným príznakom je aj vyrážka, ktorá sa objavuje na tvári, rukách, chodidlách a niekedy v oblasti genitálií alebo konečníka. Vývoj symptómov sa líši – vyrážka môže prísť buď ako prvá, alebo nasledovať za ďalšími príznakmi.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Do Európy mieri extrémna búrka Darragh. Takto zasiahne kontinent

Šírenie a prevencia

Vírus mpox sa šíri priamym kontaktom s nakazenými osobami, vzdušnou cestou prostredníctvom respiračných kvapôčok alebo kontaktom s kontaminovanými povrchmi. Napriek tomu, že ide o nebezpečnú infekciu, existujú možnosti prevencie. Ochranu poskytuje vyhýbanie sa kontaktu s nakazenými osobami, dodržiavanie hygienických zásad a čiastočnú ochranu zaisťuje aj očkovanie proti pravým kiahňam, ktoré môže pomôcť pri ochrane pred nákazou mpox.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Európske krajiny sa pripravujú na tretiu svetovú vojnu. O toľkoto rokov to príde

V skratke

Nákaza mpox, predtým známa ako opičie kiahne, sa šíri z Afriky do Európy. Mpox, závažná choroba s vyrážkou a príznakmi podobnými chrípke, ohrozuje najmä zraniteľné osoby a môže mať smrteľné následky. Choroba sa šíri kontaktom a prevenciu zabezpečuje najmä hygiena a očkovanie proti pravým kiahňam.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *