Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie uviedol, že zdravotnícky orgán OSN zvažuje vyhlásenie výnimočného stavu v súvislosti s výskytom vírusu mpox, známeho aj ako opičie kiahne, v Afrike.
„Na komplexnú reakciu je však potrebné viac finančných prostriedkov a podpory,“ napísal v nedeľu generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na sociálnej sieti X.
„Zvažujem zvolanie mimoriadneho výboru pre medzinárodné zdravotné predpisy, aby sa poradil, či by sa vypuknutie mpox malo vyhlásiť za núdzový stav v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu.“
Až do utorka nebolo jasné, kedy WHO vyhlási stav núdze alebo vydá nejaké varovanie pred vírusom.
V Tedrosovom vyhlásení, ktoré bolo uverejnené v časopise Science, sa dodáva, že „tento vírus možno a treba zvládnuť prostredníctvom zintenzívnených opatrení v oblasti verejného zdravia vrátane dohľadu, zapojenia komunity, liečby a cieleného nasadenia vakcín pre osoby s vyšším rizikom nákazy.“
„V súvislosti s rozširujúcou sa epidémiou mpox je naliehavo potrebné ďalej rozšíriť reakciu, ktorá prebieha v postihnutých krajinách,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vyzýva na „väčšie financovanie komplexnej reakcie“, ktorá zohľadňuje diagnostiku, liečbu a vakcíny.
Mimoriadne ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu je najsilnejšie označenie pre vypuknutie choroby. Je pozoruhodné, že takéto vyhlásenie bolo vydané v prípade COVID-19 počas nástupu pandémie v roku 2020.
Neskôr WHO toto označenie urobila v prípade epidémie mpox, ktorá trvala v rokoch 2022 až 2023, zatiaľ čo administratíva prezidenta Joea Bidena vyhlásila kvôli tomuto vírusu stav ohrozenia. Počas tejto epidémie, ktorá zasiahla Európu a Spojené štáty, sa mpox podľa úradov šírili najmä pohlavným stykom medzi mužmi.
Najnovšie oznámenie prichádza v čase, keď africké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) minulý týždeň v správe uviedlo, že mpox bol tento rok zistený už v 10 afrických krajinách vrátane Konga, kde sa vyskytlo viac ako 96 % všetkých prípadov a úmrtí.
Úradníci uviedli, že takmer 70 % prípadov v Kongu postihlo deti mladšie ako 15 rokov, ktoré predstavujú aj 85 % úmrtí.
Podľa odhadov bolo v tomto roku zatiaľ nahlásených 14 250 prípadov, čo je takmer toľko ako za celý minulý rok, uviedla africká CDC. V porovnaní s prvými siedmimi mesiacmi roku 2023 sa počet prípadov zvýšil o 160 percent a počet úmrtí o 19 percent na 456, uvádza africká CDC.
Burundi a Rwanda tento týždeň prvýkrát ohlásili výskyt vírusu, zatiaľ čo nové ohniská nedávno zaznamenali v Stredoafrickej republike a Keni.
„Sme veľmi znepokojení prípadmi opičích kiahní, ktoré pustošia (región hlavného mesta),“ povedal v pondelok Pierre Somse, minister zdravotníctva Stredoafrickej republiky.
Podľa oznámenia, ktoré 4. augusta zverejnila Medzinárodná spoločnosť pre infekčné choroby s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva tejto krajiny, boli v Ugande potvrdené dva prípady.
„U oboch osôb sa objavili príznaky ako kožná vyrážka, zdurené lymfatické uzliny a celková malátnosť zodpovedajúce mpox,“ uviedlo ugandské ministerstvo zdravotníctva.
Kenské ministerstvo zdravotníctva medzitým nedávno uviedlo, že na hraničnom priechode v južnej Keni zistilo mpox u cestujúceho, ktorý cestoval z Ugandy do Rwandy. Ministerstvo vo svojom vyhlásení uviedlo, že jediný prípad mpox je dostatočným dôvodom na vyhlásenie ohniska nákazy.
Cez víkend zdravotnícki predstavitelia v Juhoafrickej republike oznámili, že v krajine je v súčasnosti 22 prípadov mpox vrátane troch úmrtí.
„V postihnutých komunitách v oboch provinciách prebiehajú aktivity zamerané na sledovanie a monitorovanie kontaktov a ministerstvo vyzýva všetky identifikované kontakty, aby spolupracovali so zdravotníckymi pracovníkmi pri sledovaní kontaktov na účely vyšetrenia a prípadnej diagnostiky s cieľom zabrániť ďalšiemu prenosu tohto preventabilného a liečiteľného ochorenia,“ uviedlo juhoafrické ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení zverejnenom 4. augusta.
Medzi príznaky a symptómy mpox patrí vyrážka, ktorá sa môže nachádzať na chodidlách, rukách, tvári, hrudníku a ústach alebo v blízkosti genitálií, uvádza sa na webovej stránke amerického CDC. Vyrážka môže tvoriť chrasty a spočiatku vyzerá ako pľuzgiere alebo pupienky, ktoré môžu svrbieť alebo byť bolestivé.
Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, opuchnuté lymfatické uzliny, zimnica, bolesti, vyčerpanosť a respiračné príznaky, ako je kašeľ, upchatý nos alebo bolesť hrdla, uvádza agentúra pre zdravie.