Čierny a aromatický, ráno naplní celý dom svojou vôňou – signalizuje, že je najvyšší čas načerpať energiu na celý deň. Mnohí ľudia však trochu váhajú, či sa majú chopiť šálky, pretože sa obávajú, že ranná káva dehydruje a vyplavuje z tela cenné látky. Vedci sa preto rozhodli preskúmať túto otázku trochu podrobnejšie. A vyvrátili rozšírený mýtus.
Mali by ste piť kávu? Vedci nemajú žiadne pochybnosti
Hoci sa všeobecne považuje za mimoriadne škodlivú, vedcov stále zaujíma. Ukázalo sa, že káva má na organizmus zdraviu prospešné účinky. Je zdrojom antioxidantov a množstva ďalších zlúčenín s priaznivými účinkami na ľudský organizmus, a ak sa pije s mierou, ďalej znižuje riziko predčasnej smrti, vzniku kardiovaskulárnych ochorení, metabolického syndrómu, cukrovky II. typu a niektorých druhov rakoviny.
Štúdie navyše naznačujú, že pitie kávy znižuje aj riziko vzniku Alzheimerovej choroby, demencie, Parkinsonovej choroby a niektorých ochorení pečene. Nie je preto divu, že mnohí začínajú každý svoj deň „malou čiernou“. Vtedy však do hry vstupuje častý omyl – že káva dehydruje a vyplavuje z tela cenné látky. Ale je to naozaj tak? Odborníci sa na to pozreli bližšie.
Prečo káva dehydruje organizmus? Odborníci vyvracajú rozšírený mýtus
Častým omylom je, že káva prispieva k dehydratácii tým, že z tela vyplavuje nielen vodu, ale aj ďalšie cenné zložky. Podobný názor podľa odborníkov vyplýva z diuretického účinku kofeínu. A hoci je pravda, že kofeín jemne zvyšuje tvorbu moču, výskumy ukazujú, že podobný účinok je pomerne slabý a nevedie k výraznej strate tekutín z tela.
V káve sa totiž nachádzajú látky so záhadným názvom – diuretiká. Tie pomáhajú obličkám odstraňovať z tela soľ a vodu, vďaka čomu po vypití šálky kávy pociťujeme potrebu použiť toaletu. Ale hoci má káva mierne diuretický účinok, nevyplavuje minerály a nedehydratuje, tvrdia odborníci vo vedeckom časopise Journal of American College of Nutrition.
Je káva pre telo škodlivá?
Káva konzumovaná v primeranom množstve nielen hydratuje, ale dodá aj cenné živiny. Odborníci tvrdia, že denne by sa na náš stôl mali dostať tri až maximálne päť šálok kávy.
Neškodí to? Vôbec nie. Jedna šálka kávy obsahuje približne 7 mg horčíka. Ak však denne skonzumujeme približne štyri šálky čierneho nápoja, v priebehu 24 hodín vylúčime obličkami približne 4 mg horčíka, čo je podľa odborníkov extrémne málo. Denná potreba tejto zložky je totiž 300 až 400 mg denne.