Svetová zdravotnícka organizácia v stredu po druhýkrát za posledné dva roky vyhlásila celosvetový stav ohrozenia verejného zdravia v dôsledku vírusovej epidémie v Konžskej demokratickej republike, ktorá sa rozšírila do susedných krajín.
Mpox (opičie kiahne) sa môže šíriť pri blízkom kontakte. Zvyčajne má mierny priebeh, ale v zriedkavých prípadoch je smrteľná. Spôsobuje príznaky podobné chrípke a hnisavé lézie na tele.
Označenie ohniska nákazy za „ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu“ alebo PHEIC – najvyšší stupeň výstrahy WHO – môže urýchliť výskum, financovanie a medzinárodné opatrenia a spoluprácu v oblasti verejného zdravia na kontrolu tejto choroby.
Epidémia v Kongu sa začala šírením endemického kmeňa známeho ako Clade I. Zdá sa však, že nový variant, clade Ib, sa ľahšie šíri bežným blízkym kontaktom vrátane pohlavného styku. Z Konga sa rozšíril do susedných krajín vrátane Burundi, Kene, Rwandy a Ugandy, čo podnietilo WHO, aby prijala opatrenia.
„Je jasné, že na zastavenie týchto ohnísk a záchranu životov je potrebná koordinovaná medzinárodná reakcia,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Začiatkom tohto týždňa najvyšší orgán verejného zdravotníctva na africkom kontinente vyhlásil stav ohrozenia v súvislosti s mpox a varoval, že vírusová infekcia sa šíri alarmujúcou rýchlosťou.
Podľa Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo tento rok na kontinente zaznamenaných viac ako 17 000 podozrivých prípadov mpox a 517 úmrtí, čo predstavuje 160 % nárast prípadov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Prípady hlási celkovo 13 krajín.
V roku 2022 sa celosvetovo rozšírila iná forma vírusu mpox – clade IIb – väčšinou prostredníctvom sexuálneho kontaktu medzi mužmi, ktorí majú sex s mužmi. To vtedy prinútilo WHO vyhlásiť stav ohrozenia verejného zdravia, ktorý po 10 mesiacoch ukončila.