Zaujíma vás, ako často by ste mali meniť posteľnú bielizeň za čerstvú? Ukazuje sa, že väčšina ľudí to robí príliš zriedkavo. V priemere strávime v posteli tretinu dňa. A hoci sa zvyčajne ukladáme do postele po kúpeli, na našich obliečkach na vankúše a prestieradlách sa hromadí veľa nečistôt. Tie môžu byť nebezpečné pre naše zdravie. Preto je dôležité často meniť posteľnú bielizeň.
Ako často by sme mali meniť posteľnú bielizeň a prečo je to také dôležité?
Pravidelná výmena posteľnej bielizne pomáha zbaviť sa potu, iných telesných výlučkov, vlasov, zvieracích chlpov alebo zvyškov odumretej kože. Všetky tieto veci zostávajú v posteli. Príliš dlho nevymieňaná posteľná bielizeň je ideálnym prostredím pre rast baktérií a plesní, ktoré sú nebezpečné pre zdravie. Mikrobiológovia odporúčajú, aby sa posteľná bielizeň nemenila menej často ako každý týždeň. Príliš dlhé spanie v špinavej posteľnej bielizni môže mať za následok kožné ochorenia, vznik alergií alebo astmy.
Prestieradlá a plachty by sa mali meniť za čisté každých sedem dní, hoci sa môžu meniť aj častejšie. Väčšina ľudí to robí oveľa menej často. To môže mať za následok časté problémy s hrdlom alebo kožou.
Výmena posteľnej bielizne každý týždeň sa zdá byť zaťažujúca, ale mikrobiológovia tvrdia, že je absolútne nevyhnutná.
Častá výmena posteľnej bielizne za čistú bude mať pozitívny vplyv na naše zdravie a pohodu a prospeje aj našej kráse. Nie každý si to uvedomuje, ale zriedkavo praná obliečka na vankúš môže spôsobovať pupienky na tvári alebo zhoršovať akné. Ak máte akékoľvek problémy s pokožkou, či už mastnou, suchou alebo citlivou, venujte pravidelnej výmene posteľnej bielizne osobitnú pozornosť. Výrazný rozdiel zaznamenáte už po niekoľkých týždňoch.
Dlhodobo nevymenená posteľná bielizeň tiež podporuje mastenie vlasov. Čo na tom, že si pravidelne umývate vlasy, ak v noci prichádzajú dlhé hodiny do kontaktu so špinavou obliečkou na vankúš? Oplatí sa na to myslieť a nezabúdať na časté pranie posteľnej bielizne.
Okrem toho je spánok v čistej posteľnej bielizni jednoducho príjemnejší. Prečo sa o tento luxus pripraviť?
Ako by ste mali prať posteľnú bielizeň?
Na odstránenie všetkých nečistôt, ako aj baktérií a plesní by sa posteľná bielizeň mala prať pri vysokej teplote. Odporúča sa, aby to bolo aspoň 60 stupňov Celzia. Nižšia si nedokáže úplne poradiť s nebezpečnými mikroorganizmami.
Okrem týždenného prania je dobré posteľnú bielizeň aj vetrať. V ideálnom prípade by sa to malo robiť každý deň. V žiadnom prípade by ste nemali ustielať posteľ hneď po vstávaní. Posteľnú bielizeň je dobré aspoň niekoľkokrát vytriasť a počkať aspoň 10 minút.
Všetky tieto pravidlá sa môžu zdať ťažkopádne, ale ich dodržiavanie môže zabrániť mnohým nepríjemným ťažkostiam. Odborníci hovoria jasne: posteľná bielizeň by sa mala meniť často, minimálne každý týždeň. Ak tak neurobíte, môže to mať negatívny vplyv na vaše zdravie.
Okrem prania posteľnej bielizne by ste nemali zabúdať ani na čistotu matraca. To je oveľa náročnejšie. Nemôžete ho jednoducho hodiť do práčky a nastaviť správny program. Čo by sme teda mali robiť? Posypte matrac jedlou sódou. Tá matrac osvieži a odstráni všetky baktérie, vírusy, plesne a iné zárodky, ktoré si v ňom mohli vytvoriť hniezdo. Jedlá sóda si s nimi senzačne poradí.