Prichádza ďalšia svetová pandémia? WHO už zvoláva núdzový výbor

pandemia
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V posledných mesiacoch došlo k výraznému nárastu prípadov opičích kiahní v Afrike, čo vyvoláva znepokojenie nielen na miestnej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Tento vírus, ktorý bol dlhé roky obmedzený na Konžskú demokratickú republiku, sa teraz šíri aj do susedných štátov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) reaguje na túto situáciu zvolaním mimoriadneho výboru, ktorý má za úlohu posúdiť, či aktuálne šírenie vírusu predstavuje globálnu hrozbu pre verejné zdravie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Česká republika je pripravená vyslať vojakov na Ukrajinu. Pavel stojí pevne pri Zelenskom

Dramatický nárast prípadov

Opičie kiahne sú ochorením, ktoré je v Afrike známe už desaťročia, avšak nedávno došlo k prudkému nárastu prípadov, predovšetkým v Konžskej demokratickej republike. Čoraz viac expertov si kladie otázku, či by vírus mohol predstavovať riziko aj mimo tohto regiónu, keďže sa začal šíriť aj do ďalších afrických krajín.

Podľa najnovších údajov WHO sa od začiatku roka nakazilo viac ako 14 000 ľudí, pričom 511 osôb na následky ochorenia zomrelo. Popri Konžskej demokratickej republike bolo hlásených 50 nových prípadov v ostatných afrických krajinách, ako sú Burundi, Keňa, Rwanda a Uganda.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Talianske mestečko rozdáva domy za 1€. Má to jedinú podmienku

Čo sú opičie kiahne?

Opičie kiahne sú vírusové ochorenie, ktoré môže byť prenášané zo zvierat na človeka, ale aj medzi ľuďmi. Prvýkrát bolo toto ochorenie zaznamenané v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Briti sa chvália svojimi jadrovými zbraňami: Spôsobíme nevýslovné škody nepriateľovi

Príznaky opičích kiahní sú podobné ovčím kiahňam a zahŕňajú horúčku, bolesti hlavy, svalovú bolesť a charakteristické vyrážky, ktoré sa môžu objaviť na tvári a genitáliách.

Hoci sa opičie kiahne najčastejšie vyskytujú v Afrike, v posledných rokoch boli zaznamenané prípady aj v iných častiach sveta, vrátane Európy, čo vyvoláva otázky o možnom globálnom rozšírení tohto nebezpečného vírusu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *