Po úspešnej kampani na automobilovom trhu sa ochrancovia životného prostredia teraz zameriavajú na ďalšie segmenty ľudskej činnosti. A samozrejme, zisťujú, že je toho veľa, čo by sa dalo zlepšiť. Žiaľ, doba im hrá do karát, a tak je každá požiadavka vypočutá a čoskoro zapracovaná do rôznych predpisov, ktorými sa ľudia musia riadiť.
Situácia sa zhoršuje
Zmierte sa s tým, že aj vaše spotrebiče, ktoré bežne používate doma, budú teraz pod drobnohľadom. Jedným z nich je práčka, bez ktorej si moderný človek nevie predstaviť normálne fungovanie. Ukazuje sa však, že dnešné práčky sú zdrojom veľkého problému.
Alebo skôr nie samotné práčky, ale to, na čo sa používajú. To je, samozrejme, pranie, ktoré odstraňuje mikroplasty z mnohých materiálov. Tie sa dnes pomaly stávajú nepriateľom číslo jeden, čo je do veľkej miery opodstatnené, pretože ich rýchlo pribúda a nikto nechce, aby sa vo veľkom množstve dostali do jeho tela a zostali tam.
Žiaľ, práve pranie niektorých materiálov vedie k vzniku obrovského množstva mikroplastov. Našlo sa však riešenie, ktoré je teraz potrebné presadiť. Napríklad Francúzsko bude od roku 2025 vyžadovať, aby každá práčka mala zabudovaný špeciálny filter, ktorý dokáže mikroplasty zachytiť.
Ako to bude vyzerať
EÚ nie je v tomto úsilí osamotená a na úrovni EÚ sa už pripravuje smernica. Bude sa riadiť štandardným postupom, na ktorý sme si zvykli v minulosti. Najprv sa zakáže predaj starých práčok alebo sa bude vyžadovať filter. Potom nastane prechodné obdobie, keď sa bude očakávať, že mnohí ľudia si práčky vymenia sami.
Nakoniec sa zakáže používanie starých práčok, z ktorých sa do odpadových vôd uvoľňujú mikroplasty. Rovnakým spôsobom, ako boli napríklad zakázané kotly emisnej triedy 1 a 2. Ľudia tak budú v podstate nútení kúpiť si novú práčku.
Na druhej strane tento vývoj dáva celkom dobrý zmysel, pretože mikroplasty sú skutočne skutočným problémom. Už teraz je možné práčku dovybaviť filtrom a investícia predstavuje len niekoľko tisíc korún.