Kvôli EÚ nám zdražia autá od roku 2025 o pekne vysokú sumu

auta spalovacie motory

Vstupom do platnosti novej emisnej normy Euro 7 by sa automobily od roku 2025 mohli zdražiť minimálne o 2 000 eur a zrušenie výroby lacnejších modelov by mohlo mať za následok rast nezamestnanosti. Na túto skutočnosť upozornil dnes bývalý minister hospodárstva Karel Hirman. Píše o tom portál RTVS

Hirman zdôraznil, že je nevyhnutné, aby noví ministri venovali tejto téme dostatočnú pozornosť a v Bruseli presadzovali záujmy Slovenska, ktoré je výrazne závislé od výroby automobilov.

Podľa Hirmana automobilové spoločnosti nebudú schopné v takom krátkom časovom období prispôsobiť výrobu niektorých modelov novým normám. Niektoré automobilky už vyhlásili, že v roku 2025 zastavia výrobu týchto vozidiel. „To nie je strašenie, je to skutočnosť zo sveta automobilového priemyslu,“ povedal Hirman.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci si dávajú do práčky plastové sáčky. Zachraňuje to domácnosti

Ak novú emisnú normu prijmú bez akejkoľvek úpravy, bežný občan si podľa Hirmana nebude môcť dovoliť kúpiť nové vozidlo. Okrem toho exminister tvrdí, že Euro 7 nemá zmysel aj z dôvodu, že len minimalizuje emisie o dve až päť percent a Európska únia sa už dohodla na zákaze výroby nových áut so spaľovacím motorom od roku 2035.

Nová norma sa týka aj nákladných vozidiel a autobusov, hoci s odkladom účinnosti o dva roky. Hirman však zdôraznil, že nie je jasné, ako sa výrobcovia týchto vozidiel vyrovnajú s požiadavkami Euro 7.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Muž ukázal trik, ako úplne ľahko ošúpať zemiaky. Ľahšie to nemôže byť

Ján Šubák, člen mimoparlamentnej strany, navrhuje ako riešenie výrazného zníženia emisií v doprave na Slovensku náhradu starých vozidiel s vysokými emisiami novými vozidlami, čo by malo za následok zníženie priemernej veku vozidla. Majiteľov by malo motivovať napríklad poskytnutie štátnej dotácie za likvidáciu starého vozidla.

Nová emisná norma Euro 7 vyvoláva rozruch v automobilovom priemysle a spoločnosti po celom Slovensku sa obávajú vplyvu na ich podnikanie. Je na nových politických predstaviteľoch, aby presadili záujmy krajiny a zabezpečili primerané opatrenia, ktoré zohľadnia aj potreby automobilového priemyslu a zamestnanosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *