Marine Le Penová, parlamentná líderka francúzskej strany Národné zjednotenie, odmieta tvrdenia, že je s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou rovnakého politického zmýšľania, a namiesto toho tvrdí, že ide o zásadne odlišné političky. V rozhovoroch pre nemecké noviny Die Welt a taliansku La Repubblica Le Penová tvrdí, že Meloni je príliš umiernený, podporuje NATO a nie je euroskeptickým politikom.
„Zostávam euroskeptická, som presvedčená, že Francúzsko musí opustiť integrované velenie NATO, a som proti dodávkam útočných zbraní na Ukrajinu,“ povedala Le Penová. Uviedla tiež: „Zostávam euroskeptičkou a každým dňom, ktorý uplynie, sa stávam ešte väčšou euroskeptičkou.“
Okrem odmietania Meloniho zahraničnopolitických postojov ide Le Penová ešte ďalej a tvrdí, že podporuje lídra strany Liga Mattea Salviniho, ktorý je v súčasnosti s Melonim v spornej koalícii.
Politicky mám bližšie k Matteovi Salvinimu,“ povedala Le Penová. „Svoj prejav neprispôsobujem výsledkom volieb: Som lojálny človek.“
„Nie som Meloniho dvojča, zostávam verná Salvinimu,“ dodala.
Le Penová zároveň uviedla, že víťazstvo Putina by bolo katastrofou. Namiesto dodávok zbraní na Ukrajinu by však presadzovala mierové riešenie vojny.
„Ako prezidentka by som urobila všetko pre mierové riešenie konfliktu, pretože dobré riešenia neexistujú: Ak by Rusko vyhralo vojnu, bola by to katastrofa. Všetky štáty, ktoré majú územný konflikt, si predstavujú, že ho môžu vyriešiť pomocou zbraní,“ povedala Meloniová a dodala: „Ak by Ukrajina zvíťazila, znamenalo by to, že NATO by sa ocitlo vo vojne, pretože Ukrajina sama nemôže vojensky čeliť Rusku. Takže by sme vyvolali tretiu svetovú vojnu. Ak budeme naďalej triafať zbrane, začneme ďalšiu storočnú vojnu, čo by vzhľadom na počet obetí bola ľudská katastrofa. Mám dojem, že mnohí o tomto konflikte hovoria, akoby to bola videohra.“
Meloni naopak dôrazne podporil ďalšie dodávky zbraní na Ukrajinu, zatiaľ čo Meloniho spojenec Salvini vyzval Európu, aby sa usilovala o mierové riešenie konfliktu. Podobný postoj zaujímajú aj ďalší lídri jeho strany. Massimiliano Romeo, ktorý stojí na čele frakcie Ligy v talianskom Senáte, tiež kritizoval podľa neho hlbšie zapojenie Talianska do vojny a žiadal: „Naozaj si niekto myslí, že môžeme poraziť ruskú armádu?“
Postoj Ligy sa viac zhoduje s postojom konzervatívnych lídrov, ako sú maďarský premiér Viktor Orbán a Herbert Kickl, predseda rakúskej Strany slobody (FPÖ).
Meloniová sa od svojho volebného víťazstva dostala aj pod čoraz väčšiu kontrolu konzervatívcov, najmä vzhľadom na jej laxný prístup k prisťahovalectvu.
Vzhľadom na postoj Le Penovej nie je prekvapením, že privítala posun francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona smerom k Európe usilujúcej sa o strategickú autonómiu, ako to načrtol počas svojej návštevy Číny začiatkom tohto mesiaca. Le Penová však uviedla, že francúzsky prezident „je nedôsledný, pretože sa podriaďuje Európe a Spojeným štátom“.
„Súhlasím s ním, ale Macronov problém je… na jednej strane robí takéto vyhlásenia, ale na druhej strane sa podriaďuje diplomatickej agende EÚ, ktorá, ako všetci vieme, je silne ovplyvňovaná USA. Protirečí si, pretože má pri sebe predsedníčku Komisie Ursulu von der Leyenovú, ktorá diplomaticky nikoho nezastupuje,“ povedala Le Penová.
Okrem toho uviedla, že napriek Macronovým rečiam o suverenite jeho verzii neverí.
„Macron nám už roky predáva európsku suverenitu, ale žiadna neexistuje. Na to, aby ste mohli hovoriť o suverenite, potrebujete ľud. Žiadny európsky ľud neexistuje. Európa nemá žiadny mandát ani hlas voči veľmociam, ako sú USA a Čína,“ povedala.
Le Penová sa vrátila k Melonimu a povedala, že napriek ich rozdielom dáva Melonimu jednoznačne prednosť pred svojím politickým predchodcom Mariom Draghim. Le Penová tiež povedala, že si uvedomuje, že Meloni ako líder Talianska môže mať iné politické záujmy ako francúzski politici.
„Francúzsko má politické dedičstvo a nezávislosť na medzinárodnej úrovni. Meloniová je za NATO, pretože je Talianka. S niektorými časťami jej projektu nesúhlasím,“ povedala Le Penová.
Le Penová tiež naznačila, že má v pláne uchádzať sa o znovuzvolenie v roku 2027.
„Dnes som prirodzenou kandidátkou svojej politickej rodiny, ale nie doživotnou kandidátkou,“ povedala.
V krátkodobom horizonte má však aj ambiciózny cieľ, ktorý zahŕňa vytvorenie bloku suverenistov v Európskom parlamente po voľbách na jar 2024. Dúfa, že sa jej podarí sformovať túto skupinu, ktorá bude riešiť zásadné otázky, ako je napríklad prisťahovalectvo, a verí, že táto skupina by sa mohla stať „najväčšou v Európskom parlamente“.
Vzhľadom na Meloniho pozíciu Le Penová uviedla, že „môže hľadať len taliansku stranu v Lige“, pokiaľ ide o spojenectvo s talianskou stranou v Európskom parlamente.