Zdravotníci na Slovensku žiadajú od pacientov vyššie poplatky za návštevu v ambulanciách, napriek dohode o zvýšení platieb zo strany poisťovní. Upozornila na to Jednota dôchodcov na Slovensku, ktorá argumentuje, že mnohí penzisti nemajú z čoho poplatky platiť, informuje portál Správy RTVS.
Penzisti s priemerným dôchodkom majú podľa Jednoty dôchodcov na Slovensku na zdravie mesačne k dispozícii len približne 20 eur. Ak zaplatia lekárovi desať alebo 20 eur, nezostanú im peniaze na lieky ani na stravu, upozornil predseda Jednoty Michal Kotian.
Lekári argumentujú, že bez nových poplatkov by ambulancie museli zavrieť. Podľa lekárky Daniely Kňaze Doležalovej sa od 1. apríla niektoré ambulancie a polikliniky rozhodli začať s výberom poplatkov. Jednota dôchodcov žiada, aby boli dôchodcovia oslobodení od poplatkov, ale zástupcovia Zväzu ambulantných poskytovateľov argumentujú, že to si vyžaduje najprv poriadok v poplatkoch.
Prezidentka Zväzu Jaroslava Orosová zdôraznila, že poplatky sa vyberajú bez akejkoľvek regulácie. Štát podľa nej nemá odvahu povedať, že potrebujeme viaczdrojové financovanie, ktoré bude zahŕňať aj spoluúčasť pacienta.
Opozičná strana Hlas-SD však argumentuje, že ambulancie by potrebovali viac finančnej pomoci, pretože aj napriek kompenzačnej schéme na energie majú stále vysoké náklady na prevádzku.
Situácia s poplatkami za návštevu lekára v ambulancii tak zostáva nevyriešená a občania, najmä dôchodcovia, sa cítia znevýhodnení. Zväz ambulantných poskytovateľov aj Jednota dôchodcov na Slovensku sa zhodujú na tom, že potrebujeme zmeniť systém financovania zdravotníctva, aby bol spravodlivejší a aby sa zohľadňovali aj sociálne a ekonomické situácie pacientov.
Podľa odborníkov by mohol byť riešením zavedenie viaczdrojového financovania, ktoré by zahŕňalo aj spoluúčasť pacientov, no sú potrebné dôkladné diskusie a zmeny v legislatíve. Zatiaľ však neexistuje konkrétny návrh, ktorý by riešil túto situáciu.