Len blázon vyhodí popol z kúrenia drevom. Toto s ním všetko dokážete

popol

Čistenie kachlí, pecí či krbu pred opätovným zapálením je nevyhnutná, ale nie obľúbená činnosť. Najmä kvôli mračnám prachu a možným nečistotám. Preto sa mnoho ľudí snaží popol odstrániť vysávačom alebo lopatou a čo najrýchlejšie ho zlikvidovať. Robia pritom veľkú chybu.

Vyhadzovanie popola z krbu

Krby, kachle na pevné palivo, krbové vložky a otvorené ohniská je potrebné často čistiť. Zametanie a vynášanie popola z krbu je nepríjemná činnosť. Mnoho ľudí sa snaží zbaviť popola čo najrýchlejšie. Prvou myšlienkou je vyhodiť popol do komunálneho odpadu. To je však veľká škoda. Popol by ste nikdy nemali vyhadzovať, môžete ho využiť rôznymi spôsobmi a ekologicky.

Kompostovanie popola

Ak kúrite drevom, popol je výborným hnojivom pre vaše kvety. Môžete ho priebežne vyhadzovať do kompostu a používať ho spolu s iným organickým odpadom počas záhradníckej sezóny.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vysiela vám vaše telo tieto signály? Tu je 10 príznakov, že nepijete dostatok vody

Popol môžete zmiešať s vodou a zmes skladovať 4 dni. Výsledkom je dokonalé tekuté hnojivo, vďaka ktorému sa bude dariť mnohým vonkajším aj izbovým rastlinám.

Popol môže rastlinám pomôcť aj ako prostriedok proti škodcom. Stačí popolom posypať kvety alebo zeleninu, jemný prach je dostatočným repelentom proti škodcom.

Čistenie popolom

Popol je prirodzene abrazívny, môžete ho zmiešať s vodou a vytvoriť tak čistiacu pastu. Tá je vhodná na čistenie zašlého skla a leštenie kovových povrchov. S pastou zaobchádzajte opatrne a noste rukavice, pretože má tendenciu dráždiť pokožku.

Mydlový základ

Úplne prvé mydlá sa vyrábali zmiešaním vody a dreveného popola. Týmto procesom sa získal lúh. Je však potrebné mať dostatok popola z tvrdého dreva. Potom bude mať zmes vysoký obsah draslíka. Výroba mydla z popola je náročnejší proces, ale určite stojí za vyskúšanie. Existuje množstvo návodov, ako postupovať.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  EÚ ide Slovákom zakázať potraviny, ktoré milujú. Dátum sa blíži

Pomoc pri domácich zvieratách

Praktická a v prípade, že máte domácu mačku, aj nevyhnutná je misa na podstielanie mačiek. Zápach, ktorý sa šíri z mačacej misky, je naozaj nepríjemný, aj keď misku čistíte so železnou pravidelnosťou. Na dno misky na mačacie stelivo môžete nasypať popol a naň potom nasypať absorpčné granule. Popol rýchlo pomôže neutralizovať zápach mačacích výkalov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *