Česi začali dávať toaletný papier do octu a vymysleli úžasný prostriedok

toaletny papier

Zaujímalo by ma, koľko eur ročne minieme na všetky tie čistiace prostriedky, ktoré sa špecializujú len na určitú funkciu alebo povrch? Pritom väčšinu vecí v domácnosti možno vyčistiť základnými zložkami, ktoré nie sú drastické pre naše zdravie ani pre našu peňaženku.

Biely ocot

Najlepšou voľbou na čistenie je 10 % biely ocot. V porovnaní s klasickým kuchynským octom (8 % kvasný liehový ocot) je koncentrovanejší a neobsahuje karamel, takže má číru farbu, ktorá je vhodná na čistenie a leštenie. Biely 10 % ocot sa v zahraničí nazýva aj destilovaný biely ocot.

Čo čistí ocot?

Ocot je skvelý na odmasťovanie (napríklad digestora alebo žalúzií) a výborne leští nerezové povrchy. Ľahko ním vyčistíte aj vnútro chladničky alebo plastové dózy na potraviny. Ocot a vodu môžete naliať aj do rýchlovarnej kanvice a nechať zovrieť, bude ako nová. Ak tú istú zmes nalejete do hrnčeka a vložíte ho na 3 minúty do mikrovlnnej rúry, nečistoty ľahko zotriete handričkou.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Ocot spolu s jedlou sódou vyčistí aj odpad. Ocot v rozprašovači môžete použiť aj na plesne, s ktorými si dokáže poradiť. Ocot účinne odstraňuje vodný kameň, čistí okná a v kombinácii so soľou zbavuje aj škvŕn na koberci. A niečo pre motoristov? Roztok vody a octu dokonale vyčistí prístrojovú dosku a volant.

Roztok octu – ako ho používať

Zrieďte biely ocot s vodou v pomere 1:1. V prípade veľmi silného znečistenia nemusíte ocot riediť. Namočte do roztoku špongiu a vydrhnite znečistené miesta. Nie je potrebné oplachovať, stačí utrieť čistou handričkou. Ak chcete byť ešte účinnejší, nalejte roztok do fľaše s rozprašovačom. Čistiace vlastnosti roztoku bieleho octu sú dokonca lepšie ako vlastnosti bežných komerčne dostupných čistiacich prostriedkov, a pritom je lacný a šetrný k životnému prostrediu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Dezinfekčné čistiace obrúsky

Namiesto kupovania čistiacich obrúskov si ich môžete vyrobiť sami doma. Vezmite toaletný papier alebo kuchynské utierky, vložte ich do vyššej nádoby a celú rolku zalejte bielym octom. Potom už len odtrhávajte kúsok po kúsku podľa potreby na čistenie a dezinfekciu všetkého, čo vás napadne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *