Po zadaní „Mám úzkosť“ do ChatGPT sa prelomový chatbot OpenAI s umelou inteligenciou takmer okamžite pustí do práce.
„Je mi ľúto, že máte úzkosti,“ napíše na obrazovku. „Môže to byť náročná skúsenosť, ale existujú stratégie, ktoré môžete vyskúšať, aby ste zvládli svoje príznaky.“
Potom nasleduje očíslovaný zoznam odporúčaní: práca na relaxácii, zameranie sa na spánok, obmedzenie kofeínu a alkoholu, spochybňovanie negatívnych myšlienok a hľadanie podpory u priateľov a rodiny.
Hoci to nie sú najoriginálnejšie rady, podobajú sa tým, ktoré možno počuť v terapeutickej ordinácii alebo si ich prečítať v článku o úzkosti na WebMD – aj preto, že ChatGPT čerpá svoje odpovede zo širokého priestoru internetu.
Samotný ChatGPT upozorňuje, že nenahrádza psychológa alebo poradcu. To však nezabránilo niektorým ľuďom používať túto platformu ako svojho osobného terapeuta. V príspevkoch na internetových fórach, ako je napríklad Reddit, používatelia opisujú svoje skúsenosti, keď žiadali ChatGPT o radu v súvislosti s osobnými problémami a ťažkými životnými udalosťami, ako je napríklad rozchod.
Niektorí uviedli, že ich skúsenosti s chatbotom sú rovnako dobré alebo lepšie ako tradičná terapia.
Pozoruhodná schopnosť ChatGPT napodobňovať ľudskú konverzáciu vyvolala otázky o potenciáli generatívnej umelej inteligencie alebo liečby duševných porúch, najmä v regiónoch sveta, ako je Ázia, kde sú služby duševného zdravia vyčerpané a zahalené stigmou.
Niektorí nadšenci AI (Umelej inteligencie) vidia najväčší potenciál chatbotov v liečbe miernejších, bežných stavov, ako sú úzkosť a depresia, ktorých štandardná liečba zahŕňa terapeuta, ktorý pacienta vypočuje a potvrdí jeho správnosť, ako aj ponúkne praktické kroky na riešenie jeho problémov.
Teoreticky by terapia pomocou umelej inteligencie mohla ponúknuť rýchlejší a lacnejší prístup k podpore ako tradičné služby duševného zdravia, ktoré trpia nedostatkom personálu, dlhými čakacími listinami a vysokými nákladmi, a umožniť trpiacim vyhnúť sa pocitom odsúdenia a hanby, najmä v častiach sveta, kde duševné choroby zostávajú tabu.
„Psychoterapia je veľmi drahá a dokonca aj na miestach, ako je Kanada, odkiaľ pochádzam, a v iných krajinách, je super drahá, čakacie listiny sú naozaj dlhé,“ povedala pre Al Jazeeru Ashley Andreou, študentka medicíny so zameraním na psychiatriu na Georgetownskej univerzite.
„Ľudia nemajú prístup k niečomu, čo dopĺňa lieky a je liečbou duševných problémov založenou na dôkazoch, a preto si myslím, že musíme zvýšiť dostupnosť, a myslím si, že generatívna umelá inteligencia s certifikovaným zdravotníckym pracovníkom zvýši účinnosť.“
Perspektíva, že umelá inteligencia rozšíri alebo dokonca povedie liečbu duševného zdravia, vyvoláva nespočetné množstvo etických a praktických obáv. Od toho, ako chrániť osobné údaje a zdravotné záznamy, až po otázky, či počítačový program bude niekedy skutočne schopný vcítiť sa do pacienta alebo rozpoznať varovné signály, ako napríklad riziko sebapoškodzovania.
Hoci technológia ChatGPT je ešte len v plienkach, platforma a jej konkurenti v podobe chatbotov majú v niektorých oblastiach problémy vyrovnať sa ľuďom, napríklad pri rozpoznávaní opakovaných otázok, a v reakcii na niektoré výzvy môžu poskytovať nepredvídateľné, nepresné alebo znepokojujúce odpovede.
Využitie umelej inteligencie v špecializovaných aplikáciách pre duševné zdravie sa doteraz obmedzovalo na systémy „založené na pravidlách“ v aplikáciách pre pohodu, ako sú Wysa, Heyy a Woebot.
Hoci tieto aplikácie napodobňujú aspekty terapeutického procesu, používajú stanovený počet kombinácií otázok a odpovedí, ktoré vybral človek, na rozdiel od ChatGPT a iných platforiem založených na generatívnej AI, ktorá vytvára originálne odpovede, ktoré môžu byť prakticky nerozoznateľné od ľudskej reči.
Umelá inteligencia Chat GPT je zadarmo pre všetkých aj v českom či slovenskom jazyku. Stačí sa zaregistrovať na stránke https://chat.openai.com/chat