Vedci sledujú nový variant Covidu, ktorý sa rýchlo šíri svetom a varujú pred ním. Máme tu novú pandémiu?

koronavirus covid ockovanie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pozorne sleduje novú subvariantu Omicron, ktorá je príčinou nárastu nových prípadov COVID-19 v Indii.

XBB.1.16 – známy aj ako „Arcturus“, čo je názov najjasnejšej hviezdy na severnej nebeskej pologuli – bol k 27. marcu zistený v 21 krajinách.

WHO ju v polovici apríla povýšila na „variant záujmu“, pričom sa predpokladá, že počet postihnutých krajín je teraz 34.

Vedci z Tokijskej univerzity predpokladajú, že by mohol byť približne 1,17 až 1,27-krát infekčnejší ako Kraken, posledný hlavný subvariant omikrónu, čím sa pravdepodobne stane ďalším dominantným kmeňom. „Toto je jeden z tých, ktoré treba sledovať,“ povedala Dr. Maria Van Kerkhove, technická vedúca pre reakciu na COVID-19 vo WHO, počas tlačovej konferencie 29. marca.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Do Európy o pár dní príde extrémna búrka, ktorá spôsobí záplavy

Od začiatku pandémie koronavírusu určil svetový zdravotnícky orgán tri značky na posúdenie potenciálneho rizika nových kmeňov COVID-19: „varianty vzbudzujúce obavy“, „varianty vzbudzujúce záujem“ a „monitorované varianty“.

Varianty sú zaradené do jednej z týchto kategórií na základe viacerých hľadísk, ako je napríklad ich predpokladaný potenciál expanzie a pravdepodobnosť vyvolania nových vĺn.

Podľa sledovania variantov WHO sú teraz Alpha, Beta, Gamma, Delta a materská línia Omicron považované za „predtým cirkulujúce VOC [varianty vzbudzujúce obavy]“.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenskyj bude zúriť. Trump si nebral servítku a povedal to na rovinu

Arcturus sa na druhej strane teraz považuje za VOI z dôvodu „šírenia vírusu za hranice“, napísal na Twitteri Muhammad Munir, profesor virológie a vírusových zoonóz na Lancasterskej univerzite vo Veľkej Británii.

„Keďže XBB.1.16 je viac prenosný a možno uniká imunite, môže sa v nasledujúcich mesiacoch stať dominantným,“ dodal.

Je Arcturus nebezpečnejší?

Zdá sa, že Arcturus, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v januári, nie je závažnejší ako predchádzajúce kmene COVID-19.

WHO považuje „závažnosť“ a „klinické úvahy o tomto variante“ za „nízke“.

Arcturus má však jednu dodatočnú mutáciu v proteíne hrotu, ktorá vykazuje „vysokú silu dôkazov o zvýšenom riziku prenosu a strednú silu dôkazov o imunitnom úniku“, uviedla WHO.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Už sa vie rok, kedy má Putin zaútočiť na Európu, varuje nemecký generál

Inými slovami, zdá sa, že Arcturus je nákazlivejší ako predchádzajúce varianty a „stredne“ odolný voči našej imunitnej sile.

Vo februári WHO zhodnotila, že na základe jeho genetických vlastností a dostupných odhadov rýchlosti rastu je pravdepodobné, že Arcturus zvýši počet prípadov COVID-19 na celom svete.

India je krajinou, v ktorej sa vyskytuje viac prípadov vírusu Arcturus, čo následne viedlo k prudkému nárastu infekcií, v dôsledku čoho boli nemocnice v krajine v pohotovosti.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *