Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pozorne sleduje novú subvariantu Omicron, ktorá je príčinou nárastu nových prípadov COVID-19 v Indii.
XBB.1.16 – známy aj ako „Arcturus“, čo je názov najjasnejšej hviezdy na severnej nebeskej pologuli – bol k 27. marcu zistený v 21 krajinách.
WHO ju v polovici apríla povýšila na „variant záujmu“, pričom sa predpokladá, že počet postihnutých krajín je teraz 34.
Vedci z Tokijskej univerzity predpokladajú, že by mohol byť približne 1,17 až 1,27-krát infekčnejší ako Kraken, posledný hlavný subvariant omikrónu, čím sa pravdepodobne stane ďalším dominantným kmeňom. „Toto je jeden z tých, ktoré treba sledovať,“ povedala Dr. Maria Van Kerkhove, technická vedúca pre reakciu na COVID-19 vo WHO, počas tlačovej konferencie 29. marca.
Od začiatku pandémie koronavírusu určil svetový zdravotnícky orgán tri značky na posúdenie potenciálneho rizika nových kmeňov COVID-19: „varianty vzbudzujúce obavy“, „varianty vzbudzujúce záujem“ a „monitorované varianty“.
Varianty sú zaradené do jednej z týchto kategórií na základe viacerých hľadísk, ako je napríklad ich predpokladaný potenciál expanzie a pravdepodobnosť vyvolania nových vĺn.
Podľa sledovania variantov WHO sú teraz Alpha, Beta, Gamma, Delta a materská línia Omicron považované za „predtým cirkulujúce VOC [varianty vzbudzujúce obavy]“.
Arcturus sa na druhej strane teraz považuje za VOI z dôvodu „šírenia vírusu za hranice“, napísal na Twitteri Muhammad Munir, profesor virológie a vírusových zoonóz na Lancasterskej univerzite vo Veľkej Británii.
„Keďže XBB.1.16 je viac prenosný a možno uniká imunite, môže sa v nasledujúcich mesiacoch stať dominantným,“ dodal.
Je Arcturus nebezpečnejší?
Zdá sa, že Arcturus, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v januári, nie je závažnejší ako predchádzajúce kmene COVID-19.
WHO považuje „závažnosť“ a „klinické úvahy o tomto variante“ za „nízke“.
Arcturus má však jednu dodatočnú mutáciu v proteíne hrotu, ktorá vykazuje „vysokú silu dôkazov o zvýšenom riziku prenosu a strednú silu dôkazov o imunitnom úniku“, uviedla WHO.
Inými slovami, zdá sa, že Arcturus je nákazlivejší ako predchádzajúce varianty a „stredne“ odolný voči našej imunitnej sile.
Vo februári WHO zhodnotila, že na základe jeho genetických vlastností a dostupných odhadov rýchlosti rastu je pravdepodobné, že Arcturus zvýši počet prípadov COVID-19 na celom svete.
India je krajinou, v ktorej sa vyskytuje viac prípadov vírusu Arcturus, čo následne viedlo k prudkému nárastu infekcií, v dôsledku čoho boli nemocnice v krajine v pohotovosti.