Vedci sledujú nový variant Covidu, ktorý sa rýchlo šíri svetom a varujú pred ním. Máme tu novú pandémiu?

koronavirus covid ockovanie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pozorne sleduje novú subvariantu Omicron, ktorá je príčinou nárastu nových prípadov COVID-19 v Indii.

XBB.1.16 – známy aj ako „Arcturus“, čo je názov najjasnejšej hviezdy na severnej nebeskej pologuli – bol k 27. marcu zistený v 21 krajinách.

WHO ju v polovici apríla povýšila na „variant záujmu“, pričom sa predpokladá, že počet postihnutých krajín je teraz 34.

Vedci z Tokijskej univerzity predpokladajú, že by mohol byť približne 1,17 až 1,27-krát infekčnejší ako Kraken, posledný hlavný subvariant omikrónu, čím sa pravdepodobne stane ďalším dominantným kmeňom. „Toto je jeden z tých, ktoré treba sledovať,“ povedala Dr. Maria Van Kerkhove, technická vedúca pre reakciu na COVID-19 vo WHO, počas tlačovej konferencie 29. marca.

Od začiatku pandémie koronavírusu určil svetový zdravotnícky orgán tri značky na posúdenie potenciálneho rizika nových kmeňov COVID-19: „varianty vzbudzujúce obavy“, „varianty vzbudzujúce záujem“ a „monitorované varianty“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Varianty sú zaradené do jednej z týchto kategórií na základe viacerých hľadísk, ako je napríklad ich predpokladaný potenciál expanzie a pravdepodobnosť vyvolania nových vĺn.

Podľa sledovania variantov WHO sú teraz Alpha, Beta, Gamma, Delta a materská línia Omicron považované za „predtým cirkulujúce VOC [varianty vzbudzujúce obavy]“.

Arcturus sa na druhej strane teraz považuje za VOI z dôvodu „šírenia vírusu za hranice“, napísal na Twitteri Muhammad Munir, profesor virológie a vírusových zoonóz na Lancasterskej univerzite vo Veľkej Británii.

„Keďže XBB.1.16 je viac prenosný a možno uniká imunite, môže sa v nasledujúcich mesiacoch stať dominantným,“ dodal.

Je Arcturus nebezpečnejší?

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Zdá sa, že Arcturus, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v januári, nie je závažnejší ako predchádzajúce kmene COVID-19.

WHO považuje „závažnosť“ a „klinické úvahy o tomto variante“ za „nízke“.

Arcturus má však jednu dodatočnú mutáciu v proteíne hrotu, ktorá vykazuje „vysokú silu dôkazov o zvýšenom riziku prenosu a strednú silu dôkazov o imunitnom úniku“, uviedla WHO.

Inými slovami, zdá sa, že Arcturus je nákazlivejší ako predchádzajúce varianty a „stredne“ odolný voči našej imunitnej sile.

Vo februári WHO zhodnotila, že na základe jeho genetických vlastností a dostupných odhadov rýchlosti rastu je pravdepodobné, že Arcturus zvýši počet prípadov COVID-19 na celom svete.

India je krajinou, v ktorej sa vyskytuje viac prípadov vírusu Arcturus, čo následne viedlo k prudkému nárastu infekcií, v dôsledku čoho boli nemocnice v krajine v pohotovosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *