Lukašenko tvrdí, že Západ pripravuje prevrat v Bielorusku

putin lukasenko

Západné krajiny spolu s Ukrajinou pripravujú v Bielorusku štátny prevrat, tvrdí prezident Alexander Lukašenko. Trval na tom, že bezpečnostné sily Minska sú na túto hrozbu pripravené a nedovolia, aby sa takýto scenár naplnil.

Lukašenko vo štvrtok na stretnutí šéfov bezpečnostných zložiek Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) povedal, že v Bielorusku sa pripravuje „násilná zmena režimu“.

Ďalej tvrdil, že „v Poľsku, Litve a, bohužiaľ, aj na Ukrajine sa cvičia nelegálni členovia ozbrojených skupín“. Operatívci podľa Lukašenka zamýšľajú vytvoriť v Bielorusku „spiace extrémistické bunky“.

Prezident spomenul nedávne spoločné operácie s ruskými bezpečnostnými zložkami, počas ktorých boli údajne zadržané výbušniny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Táto skutočnosť znamená, že nás nenechajú na pokoji,“ predpovedal.

Lukašenko tvrdil, že bieloruskí občania, ktorí sú proti jeho vláde, bojujú za Ukrajinu a získavajú tam bojové skúsenosti.

Tvrdil, že na rozdiel od protestov v roku 2020 Západ teraz nabáda opozíciu v krajine, aby sa zapojila do ozbrojených násilných činov, a financuje takéto aktivity.

Lukašenko varoval ostatné členské štáty SNŠ, že v budúcnosti sa môžu stretnúť s podobnými hrozbami, a vyzval na väčšiu bezpečnostnú spoluprácu.

Koncom minulého mesiaca vystúpil v poľskej televízii Polsat generál vo výslužbe Waldemar Skrzypczak, ktorý vyzval úrady vo Varšave, aby sa „pripravili na povstanie v Bielorusku“, a zdôraznil, že „k tomu dôjde“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Musíme byť pripravení podporiť jednotky, ktoré uskutočnia operáciu proti Lukašenkovi. Máme dôvody pomôcť im, rovnako ako pomáhame Ukrajine,“ tvrdil generál, ktorý bol v minulosti námestníkom poľského ministra obrany pre vyzbrojovanie.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v komentári ku generálovým vyjadreniam poznamenal, že Rusko je povinné zaistiť bezpečnosť Bieloruska, „čo urobíme aj tvárou v tvár takýmto zjavným hrozbám“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *