Maďari nevyvesia vlajku EÚ na parlament, ani pri výročí vstupu krajiny do únie

budapest g782a8874f 1920

Napriek tomu, že v stredu si pripomenú Maďari 20. výročie referenda, v ktorom takmer 84 % maďarských voličov podporilo vstup do Európskej únie, predseda parlamentu László Kövér sa pri príležitosti tohto výročia nechystá vyvesiť vlajku EÚ.

Na otázku, či plánuje prehodnotiť svoje predchádzajúce rozhodnutie zakázať vlajku v parlamente v roku 2014, kancelária predsedu parlamentu len skopírovala zákon z roku 2004. Ten istý, ktorým vtedy László Kövér zdôvodnil zaradenie vlajky s dvanástimi zlatými hviezdami.

Podľa tohto zákona vlajka naozaj nemusí byť vyvesená na parlamente, hoci nie je zakázaná. Dodáva, že „vo väčšine členských štátov EÚ sa vlajka EÚ vyvesuje na budovách národných vlád, ale nie na národných parlamentoch“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dôchodcom začnú brať vodičské preukazy a pošlú ich do autobusov?

Predmetný zákon sa v posledných rokoch pokúšali zmeniť viaceré opozičné strany, ale Fidesz-KDNP ho vždy zamietol. Mimovládni poslanci sa napriek tomu viackrát pokúsili prepašovať „zakázaný“ symbol do rokovacej sály. 168 Óra pripomenul, že pri jednom takomto pokuse socialistov im predsedajúci schôdze János Latorcai nariadil vlajku odstrániť s tým, že „nezapadá do jednotného obrazu parlamentu“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

„Chápem, že moji socialistickí kolegovia vždy tolerujú maďarskú štátnu vlajku len spolu s nejakou inou farbou, buď červenou, alebo modrou, ale toto je maďarský národný parlament. Som rád, že toto je maďarský národný parlament. Je to maďarský národný parlament, viete. Je to maďarská vlajka, toto je maďarský národný parlament a poradie bude iné, keď tu zasadne iný národný parlament.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *