Kým Európska únia či USA sa snažia dištancovať čo najviac od Ruska aj naša slovenská vláda odmieta spoluprácu s Ruskom, náš južný sused chodí do krajiny Vladimira Putina si vyjednávať energetickú bezpečnosť.
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó je momentálne v ruskom meste Soči, kde sa stretol so šéfom štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom Alexejom Lichačovom, s ktorým rokuje o rozšírení atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi.
Maďarom totiž pomáhajú rozširovať jadrovú elektráreň práve Rusi a to aj v čase, kedy Západ odsudzuje Putina za jeho inváziu na Ukrajine. Ako vidieť, Maďarom to nevadí a pozerajú hlavne na seba.
„Rozšírenie jadrovej elektrárne Paks je národným strategickým aj bezpečnostným záujmom Maďarska. Nie je náhoda, že po týždni dnes opäť sedíme za rokovacím stolom s Alexejom Lichačovom a s vedením Rosatomu,“ napísal Szijjártó.
Maďari riešia s Rusmi dlhodobé aj krátkodobé kroky, aby do pár rokov mohlo Maďarsko za pomoc Rusov počítať s fungovaním dvoch nových jadrových blokov v elektrárni v Paksi.
„Čo sa týka krátkodobého hľadiska, Atomexpo v Soči poskytuje príležitosť na ďalšiu previerku doterajších úloh a na určenie nových,“ dodal.
Celý projekt budú financovať ruské štátny banky. K takejto dohode prišlo ešte 14.1.2014, kedy ju podpísal Viktor Orbán a Vladimir Putin.
Status maďarské ministra zahraničia:
Štyri princípy maďarskej energetickej stratégie sú všade rovnaké. Aj v Rusku .
1️⃣ Zmontovanie energi mixu je výhradne národným orgánom, preto ho nemôžu obmedzovať žiadne sankcie.
2️⃣ Treba umožniť investície, ktoré sú potrebné na zaručenie energetickej bezpečnosti. PAKS2 je takáto, takže to nič nezastaví.
3️⃣ Potrebujeme energetickú diverzifikáciu a zmyslom toho je sprístupniť čo najviac zdrojov, nevylučovať určité zdroje.
4️⃣ Uhlíková neutralita nie je ideologická, ale praktická záležitosť. Napriek pokusu podkopať niektoré európske politické hnutia, táto otázka musí byť predovšetkým o ochrane životného prostredia.