Maďarsko a Srbsko pripravujú zmluvu o výstavbe cezhraničného ropovodu na zabezpečenie ruskej ropy

Algyo refinery

Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL a srbská Transnafta pripravujú zmluvu o výstavbe ropovodu medzi mestami Algyő na juhu Maďarska a Nový Sad na severe Srbska, uviedol minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó po stretnutí so srbskou ministerkou energetiky Dubravkou Đedovićovou.

Dodal, že medzi spoločnosťami MOL a Transnafta prebiehajú rokovania o investícii a zmluva by mohla byť podpísaná na srbsko-maďarskom vládnom summite, ktorý je naplánovaný na jún.

Ropovod dlhý 128 kilometrov, ktorého výstavba bude stáť približne 100 miliónov eur, bude slúžiť najmä ako potrubie pre ruskú ropu. Hoci to Szijjártó nešpecifikoval, ropovod s veľkou pravdepodobnosťou zlepší dodávateľský reťazec pre dve rafinérie nachádzajúce sa v Algyő a Novom Sade, kde končia existujúce ropovody.

Na spoločnej tlačovej konferencii s Đedovićom v Budapešti minister povedal, že vojna na Ukrajine vytvára pre Európu vážne energetické problémy a podľa odborníkov bude mimoriadne ťažké pripraviť sa na budúcu zimu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Poukázal na to, že na európskom trhu bude k dispozícii o 60 miliárd kubických metrov ruského plynu menej ako vlani, že dopyt sa výrazne zvýšil v dôsledku opätovného otvorenia čínskej ekonomiky a že kapacity LNG ešte neboli vybudované v takom rozsahu, aby nahradili tento nedostatok.

„My Maďari naďalej vnímame energetickú bezpečnosť ako fyzickú, a nie ideologickú otázku, a preto sa určite nevzdáme dobre zavedených, spoľahlivých zdrojov,“ povedal Szijjártó a dodal, že v kontexte súčasných rokovaní „je maďarsko-srbská strategická spolupráca v oblasti energetiky jednou zo záruk, že dodávky energie do Maďarska budú v nasledujúcom období bezpečné“.

FM uviedol, že zo Srbska, ktoré je spoľahlivou tranzitnou krajinou, prichádza do Maďarska prostredníctvom plynovodu TurkStream 9 až 15 miliónov metrov kubických zemného plynu denne a že susedná krajina je tiež jednou z možných trás pre množstvá plynu, ktoré chce Maďarsko nakupovať od Azerbajdžanu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Maďarsko má preto záujem o rozvoj vnútornej siete v Srbsku, považuje ho za európsku záležitosť, a preto očakáva, že Európska únia bude financovať všetky projekty rozvoja infraštruktúry v regióne, ktoré umožnia strednej Európe prístup k alternatívnym zdrojom. Uviedol, že v tomto roku sa dosiahla rámcová dohoda o uskladnení 500 miliónov metrov kubických zemného plynu pre Srbsko v domácich zásobníkoch v Maďarsku.

Okrem toho maďarská spoločnosť MVM a Srbijagas čoskoro založia spoločný podnik na vykonávanie spoločných činností v oblasti obchodu s plynom, čím sa posilní prítomnosť oboch krajín na stredoeurópskom energetickom trhu, uviedol najvyšší maďarský diplomat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *