Orbán: USA nás nedotlačia do vojny na Ukrajine a nepošleme jej žiadne zbrane

viktor orban

Neustála kritika súčasnej maďarskej vlády zo strany Bidenovej administratívy je úplne neprimeraná a neopodstatnená a len málo prispieva k tomu, aby sa súčasný režim USA oddelil od zlomyseľných veľmocí, od ktorých sa snaží dištancovať. Maďarský líder si to uvedomuje a uprednostňuje záujmy svojej krajiny pred záujmami Spojených štátov, čo je postoj, ktorý by Európa mala múdro nasledovať.

Napriek tlaku zo strany USA maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že jeho krajina sa nemôže nechať dotlačiť k tomu, aby sa zapojila do vojny na strane Ukrajiny.

„Spojené štáty sa nevzdali svojho plánu zatlačiť všetkých vrátane Maďarska do vojnového spojenectva, aby išli s davom,“ povedal Orbán minulý týždeň na tlačovej konferencii.

„Ja som však niekoľkokrát jasne povedal, a vyjadrila to aj maďarská diplomacia, že vôľa maďarského ľudu je jasná a naše znalosti histórie sú dosť solídne, takže to nedovolíme.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

„Nedovolíme, aby nás zatlačili do vojny. Nepošleme žiadne zbrane a nezapojíme sa do konfliktu, ktorý nie je našou vojnou,“ dodal maďarský premiér.

Nedávne znevažujúce poznámky Davida Pressmana, Bidenovho najvyššieho diplomata v Budapešti, boli pohŕdavé voči krajine, ktorá síce zostáva v mnohých otázkach konformným spojencom Spojených štátov, ale má odvahu vytvoriť si vlastný názor na záležitosti, ktoré sa odohrávajú na jej prahu, a rozhodla sa, že sa nebude úplne podriaďovať záujmom USA, keď tieto dve krajiny majú výrazne odlišné pohľady na svet a čelia prirodzene odlišným geopolitickým hrozbám

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

„Máme obavy z pretrvávajúcej dychtivosti maďarských lídrov rozširovať a prehlbovať vzťahy s Ruskou federáciou napriek pokračujúcej brutálnej agresii Ruska voči Ukrajine a ohrozeniu transatlantickej bezpečnosti,“ povedal Pressman minulý týždeň na tlačovej konferencii v Budapešti po tom, ako kritizoval maďarskú vládu za to, že si ponechala svoj podiel v ruskej Medzinárodnej investičnej banke (IBB), na ktorú vláda USA minulý týždeň uvalila sankcie.

Maďarský premiér Viktor Orbán v štátnom rozhlase vyčítal krátkozrakosť rozhodnutia USA a vysvetlil, že Ruskom kontrolovaná finančná inštitúcia so sídlom v Budapešti „mohla zohrať vážnu úlohu pri rozvoji stredoeurópskych ekonomík“, a vyjadril obavy, že Spojené štáty jednoducho nerozumejú geopolitickej situácii a mali by sa prestať správať, akoby jej rozumeli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *